Lastik satın alımı - Hangi lastik markasını seçmeli?

Hangi lastik markasını seçmeli?

Lastik satın alımı

Günümüzde Türkiye piyasasında her kaliteden ve her fiyattan 100'ün üzerinde lastik markası buluyoruz. Lastik alımında yanlış seçim yapmamak için bilinmesi gerekenler.

Yeni lastiklerle dolu raf Telif hakkı © : © istockphoto - naphtalina

1. Performans açısından lider lastik markaları: Michelin, Bridgestone, Continental, Goodyear, Pirelli, Dunlop, Lassa

Bunlar dünya çapında bilinen ve yüksek kalitede ürünler pazarlayan tarihe damgasını vurmuş markalardır. Yalnızca bu markalar her açıdan yüksek performansı bir araya getirebilir. Her açıdan yüksek performanslı lastikten kasıt hem kuru zeminde hem de ıslak zeminde kısa frenleme mesafesine sahip, her türlü yolda güvenilir sürüş özellikleri sunan, uzun bir kullanım ömrüne sahip, hem kusursuz bir sürüş konforu sağlayan hem de yeşil lastiklerin getirdiği yenilikler sayesinde yakıt tasarrufu temin eden lastiklerdir.

rezulteo'nun tavsiyesi: Lider bir markanın lastiği tabi ki daha pahalıdır ancak aynı zamanda daha yüksek performans sunar, daha güvenlidir ve daha uzun bir kullanım ömrüne sahiptir. Sonuç olarak kilometre başına ödenen ücret ekonomik bir lastiğe ödenecek ücretten çok da yüksek değildir.

> Performans açısından lider lastik markaları hakkında daha fazla bilgi.

2. Orta seviye lastik markaları: BFGoodrich, Falken, Fulda, Hankook, Kumho, Toyo, Semperit, Yokohama, Petlas…

Bu markalar her ne kadar kaliteli ürünler sunuyor olsalar da lider markalar ile yarışamazlar. Böyle markalar sıklıkla 4x4, spor, ticari araç, vb. gibi belli bir piyasa segmentinde ün yapmışlardır. Sundukları ürünler ise bir takım performansların diğerlerine nazaran daha yüksek olmasını sağlayan özel yapılara sahiptir.

rezulteo'nun tavsiyesi: Nispeten daha az evrensel bir niteliğe sahip olan ara markaların lastikleri lider markaların lastikleri için söz konusu olandan daha yüksek bir dikkat ile satın alınmalıdır. Dikkat edilmesi gereken nokta kullanılan araç türünü ve sürücünün sürüş stilini ilgilendiren özelliklerinin güçlü olmasıdır.

> Orta seviye lastik markaları hakkında daha fazla bilgi.

3. Diğer lastik markaları: Barum, Ceat, General Tire, GT Radial, Kormoran, Maxxis, Nankang, Nexen, Sava, Starmaxx, Syron, Sumitomo, …

Bu markalar giriş gam ürünler sunarlar. Fiyatları son derece rekabetçidir ancak performansları birinci ve ikinci sınıf markalardan açık bir şekilde düşüktür.

Yeni lastiklerle dolu rafTelif hakkı © : © istockphoto - naphtalina

rezulteo'nun tavsiyesi: Bu markalar satın alınırken özen gösterilmesi gerekir. Eğer mevcutsa, daima ilgili lastiğin performans bilgilerine bakın. Bunlar arasında oldukça iyi sürprizler ile karşılaşabilirsiniz ancak vasat ve hatta tehlikeli modeller de vardır.

> Diğer lastik markaları hakkında daha fazla bilgi.