Lastik satın alımı - İkinci el lastikler: İyi bir fırsat mı yoksa riskli bir iş mi?

İkinci el lastikler: İyi bir fırsat mı yoksa riskli bir iş mi?

Lastik satın alımı Hakan

Tasarruf yapma niyetiyle siz de ikinci el lastiklerin cazibesine kapılmış olabilirsiniz. Kuşkusuz bu lastiklerin rakipsiz fiyatları ilgi çekici. Ancak bu lastiklerin ortaya koyduğu güvenlik riskleri de göz ardı edilemez. Yönetmelik, lastiklerin genel durumu, fiyatlar: Bu çözüme başvurmadan önce bilmeniz gereken her şey burada.

Aşınmış ve yeni lastiklerin yarıçapları İkinci el lastiklerin satın alınması güvenlik açısından tehlike oluşturur - Telif hakkı © : iStockphoto.com/rezulteo.com

 İkinci el lastik piyasası tam bir yükselişte. Hurdalıklar, dağıtım ağları, internet siteleri: Bu türden ürünleri bulmak için elinizde sayısız çözüm var. Ekonomik zorluk yaşadığınız dönemlerde otomobil bütçenizi azaltmak için ikinci el lastiklere yönelmeyi isteyebilirsiniz. Ancak bu sırada güvenliğiniz ile oynamadığınızdan emin olmalısınız. Trafik kanununun dışına çıkmamak için hangi lastikleri seçmelisiniz? Lastiğin iyi durumda olduğundan ve herhangi bir kusura sahip olmadığından nasıl emin olabilirsiniz? Sunulan fiyatlar gerçekten avantajlı mı? Aşağıda bu sorulara birkaç yanıt bulabilirsiniz. 


Söz konusu kanun hükümleri

Yasal bir açıdan bakıldığında bütün araçlar için geçerli olan kurallara burada da uymalısınız.

Lastik boyutları otomobilinizin üreticisi tarafından onaylanan değerlerde olmalıdır. Önceden belirlenen yük ve hız endekslerine uyum göstermelisiniz.

Aynı aksa takılan lastikler birbirinin aynısı olmalıdır. Yani, aynı markaya, aynı modellere ve aynı boyutlara sahip olmalıdır (yük ve hız endeksleri dahil). 

 

Lastik kontrolü

Yeni lastik ile aşınmış lastik karşılaştırmasıTelif hakkı © : iStockphoto.com/rezulteo.com
Bir lastiğin aşınma seviyesini anlamak için lastik üzerindeki ana kanalların derinliğini birkaç farklı noktadan ölçmelisiniz: Elde edeceğiniz değerlerden en düşüğünü esas almalısınız. Yasal olarak müsaade edilen minimum değerin lastiğin herhangi bir noktasında 1,6 mm olduğunu hatırlatırız. Bu nedenle, eğer ölçülen derinlik 4 mm ise, yasal aşınma sınırına ulaşmaya 2,4 mm kalmış demektir. Bazı siteler fiyatlarını lastiğin maksimum aşınma seviyesine göre belirlemektedir (örneğin %30, %15 veya %5).

Mevcut olabilecek herhangi bir anormal aşınmayı tespit edebilmek için lastik üzerinde elinizi gezdirmekten çekinmeyin. Düzensiz bir aşınma genelde kötü lastik bakımının işaretidir. Örneğin, lastiğin bir tarafının diğer tarafından daha fazla aşınmış olması çoğu zaman bir rot ayarı bozukluğunun göstergesidir; lastiğin her iki ucunun aşırı aşınmış olması ise genelde uygun olmayan bir basınç değerinin sonucudur...

Bunların yanı sıra lastik yanakları üzerinde genişleme, çatlak veya şekil bozukluğu gibi hasarların olup olmadığını kontrol edin. Bu türden hasarların mevcut olmadığının bir teknik servis tarafından da kontrol edilmesi gerektiğini aklınızdan çıkarmayın.

Son derece önemli: Lastiğiniz iyi durumdaysa bile yaşını kontrol edin. Nitekim, lastik zamanla sertleştiğinden, kullanılabilir durumda görünen bir lastik beş yıldan daha eski bir imalat tarihine sahipse eskiden sahip olduğu özelliklerin çoğunu kaybetmiş olabilir.  Lastiğin imalat tarihini öğrenmek için lastik yanağı üzerindeki DOT kodunu bulun.

 

Bütün bu kontrol işlemleri ikinci el bir otomobil satın alınırken de uygulanmalıdır.  

 

Gerçekten iyi bir fırsat mı?

İkinci el lastiğin veya lastiklerin durumunu inceledikten sonra sunulan fiyatın gerçekten avantajlı olup olmadığını anlamak kalıyor. Bunun için Rezulteo sitesindeki fiyat karşılaştırıcısını kullanmanız yeterli olacaktır: Fiyat karşılaştırıcısı ile lastik satıcıları tarafından sunulan en uygun fiyatları bulabileceksiniz. Eğer aradaki fark düşükse yeni bir lastik tercih edin.

 

Kış lastikleri: Kimi zaman güzel fırsatlar yakalanabilir

Bir otomobil sürücüsü otomobilini değiştirmek istediğinde çoğu zaman elinde iyi durumda bulunan kış lastiği takımının boyutlarının yeni aracına uygun olmadığını fark eder.  Böyle bir durumda, söz konusu lastikleri düşük bir fiyata elden çıkarmaya razı olur. İkinci el kış lastikleri arayanlar için bu harika bir fırsat! Bir diğer ipucu: Bazı araç ekipmanları merkezleri lastik depolama hizmetleri sunmaktadır. Buna karşın, bazı müşteriler lastiklerini almak üzere geri gelmez (yeni araç satın alımı veya taşınma nedeniyle). Bu nedenle, bayinize deposunda sizin otomobilinize uygun boyutlarda ikinci el kış lastikleri olup olmadığını sormaktan çekinmeyin.