Lastik satın alımı - Lastikleri nereden satın almalı?

Lastikleri nereden satın almalı?

Lastik satın alımı

Dağıtım bayi, lastik uzmanı, araç ekipmanları merkezi veya internet üzerinden alışveriş sitesi: Lastiklerinizi değiştirmek istediğinizde elinizin altında oldukça geniş bir seçenek yelpazesi bulunur. Her bir seçeneğin artıları ve eksileri vardır.

Otomobil lastiği satın alma Lastik nereden alınır? Lastikçiler, oto sanayiciler, araba satıcıları : Size en uygun lastik satın alma yöntemini bulun - Telif hakkı © : Fotolia.com/rezulteo.com

Oldukça fazla seçeneğin mevcut olması ve dağıtım noktaları arasında ciddi fiyat farkları olması nedeniyle lastiklerinizi değiştirmek istediğinizde size en uygun olan seçeneği bulmak istemeniz doğaldır.


Dağıtım bayinizde veya yetkili tamirhanenizde alışveriş

+ : pratik
– : pahalı

Bu bulabileceğiniz en rahat çözümdür. En son yaptırdığınız bakım sırasında dağıtım bayiniz bir dahaki sefere bir lastik takımını değiştirmeniz gerektiğini söyler. Siparişi, montajı ve balans ayarı dahil her şey ile kendisinin ilgilenmesini teklif eder. Tabi ki faturanın tutarı biraz yüksek olacaktır ama rahatlığın bedeli de budur. 


Bir lastik uzmanı aracılığı ile alışveriş (LastikPark, Lastik VS, Lastiğim …)

geniş seçim yelpazesi, profesyonel tavır
– : her yerde mevcut değildir

Bu uzmanlaşmış ağların artısı hızlı ve kaliteli bir hizmet, geniş bir marka ve model yelpazesi, çekici fiyatlar ve sıkça promosyon sunmalarıdır.


Bir araç ekipmanları merkezinde alışveriş (Speedy, ...)

yakınlık, ek hizmetler
– : uzmanlığa sahip olmamaları

Eğer yaşadığınız yerin yakınlarında uzmanlaşmış bir ağ bulunmuyorsa bir araç ekipmanları merkezi de işinizi görebilir. Bu gibi yerlerde başlıca lastik markalarını ve çok sayıda hizmeti bulabilirsiniz. Burada ayrıca yağ değişimi veya amortisör değişimi gibi hizmetlerden de faydalanabilirsiniz.


İnternet üzerinden alışveriş

+ : çok uygun fiyatlar
– : az sayıda tavsiye

Birkaç yıldan beri yeni dağıtım şirketleri ortaya çıkmıştır. Bunlar sadece internet üzerinden faaliyet göstermekte olup mağazaları yoktur. Avantaj: Bulabileceğiniz en rekabetçi fiyatlar (mağazalardan ve dağıtım bayilerinden %25 ile %50 arası daha ucuz) ile geniş bir seçim yelpazesi sunarlar. Peki montaj işlemi? Çok basit. Bu gibi şirketler genelde ülkenin dört bir yanındaki montaj merkezleriyle ortaklıklara sahiptir. Lastiklerinizi satın aldığınızda yaşadığınız yere en yakın merkez ile bir randevu alıyorsunuz.

Bazı uzmanlaşmış ağlar da internet üzerinden alışveriş sitelerine sahiptir. Bu sayede yaşadığınız yere en yakın merkeze lastiklerin montajı için gitmeden önce bilgisayarınızdan rahat bir şekilde lastik seçimi yapabilirsiniz.


Lastiklerinizi 5 dakikada seçin

Size en uygun lastikleri en kısa sürede seçebilmeniz için işte size birkaç yöntem:

1-     Lastiklerinizin özelliklerini not edin: genişlik, yükseklik, çap, yük endeksi, hız endeksi.

2-     Aracınızın kullanım (şehir içi, otoyol, spor, yol içi ve yol dışı) ve lastik türünü (kış, yaz) belirtin.

3-     Sizin için önemli performans özelliklerini belirleyin: güvenlik, konfor ya da tasarruf.

4-     İhtiyacınıza en uygun lastik satıcısını bulun: araç bakım merkezi, lastik uzmanı, online satış sitesi vs.

5-     Size en yakın montaj merkezini bulun: fiyat, mesafe, uzmanlık.