Lastik satın alımı - Sürüş tarzıma ve içinde bulunduğum koşullara en uygun lastikler hangileri?

Sürüş tarzıma ve içinde bulunduğum koşullara en uygun lastikler hangileri?

Lastik satın alımı Tan

Eğer doğru lastiği seçmek istiyorsanız, otomobil üreticinizin tavsiyelerine ek olarak, sürüş alışkanlıklarınızı ve sürüş gerçekleştirdiğiniz ortamı da dikkate almalısınız.

Otomobilde bir sürücü Lastik seçimi aynı zamanda sürüş şartlarınız doğrultusunda gerçekleştirilir - Telif hakkı © : iStockphoto.com/rezulteo.com

Eğer aracınızı temel olarak şehir içinde kısa mesafeler için kullanıyorsanız başka, otoyol üzerinde uzun kilometreler katediyorsanız başka tipte lastik kullanmanız gerekir. Aynı şekilde bir spor araç ile 4x4 araçlar farklı tipte lastikler gerektirir.

 

Özellikle şehirde sürüş gerçekleştiriyorsanız

Şehir içi sürüş; yoğun trafik ışıkları, çok sayıda kavşak ve yüksek engel riski (yayalar, bisikletler, motosikletler...) anlamına gelir. Bütün bu etkenler lastiği sık duraklamalara ve hızlanmalara maruz bırakır. Dolayısıyla bu etkenlerin dikkate alınması ve bu şartlara en iyi cevap verebilen performans özelliklerine sahip lastiğin ön plana çıkarılması gerekir.

 • Frenleme mesafesi. Hem kuru zeminlerde hem de ıslak zeminlerde minimum frenleme mesafeleri temin eden lastiklere ihtiyacınız vardır.
 • Sağlamlık. Şehir içinde çok sayıda duraklamaya ve kalkışa maruz kalıyorsanız, dirençli lastikler seçin.

 

  Özellikle yolda ve otoyolda sürüş gerçekleştiriyorsanız

  Otoyollar diğer yol ağlarından üç bakımdan farklıdırlar: Hız, mesafelerin uzunluğu, tatil dönemlerinde yoğun trafik.

  Aşağıdaki performans noktalarının ön plana alınması gerekir:

  • Kullanım ömrü. Sürekli ve yüksek hız nedeniyle lastiklerin karşılaştığı en büyük sorun aşınmadır. Dolayısıyla uzun kullanım ömrü performansına sahip lastiklere öncelik tanıyın.
  • Sürüş konforu. Uzun mesafelerde oluşacak yorgunluğu düşürmek için hem titreşim açısından hem de gürültü seviyesi açısından iyi bir konfor kalitesine sahip lastikler seçin.
  • Frenleme mesafesi. Yüksek seyir hızı nedeniyle hem kuru zeminlerde hem de ıslak zeminlerde minimum frenleme mesafelerini garantileyen lastiklere ihtiyacınız vardır.

   

   Spor araç sürüyorsanız 

   Eğer sportif sürüşü seviyorsanız, virajlarda mükemmel bir yol tutuşu kabiliyetine ve tepki hızına sahip lastikler seçmeniz gerekir (trafik güvenlik kurallarına uyulması ve sürüşün izin verilen pistlerde gerçekleştirilmesi gerekmektedir).

   • Tavsiye:  Yüksek performans lastiklerine, hatta spor araç lastiklerine (pist sürüşü için) yönelin. Bu lastikler beklentilerinize yanıt verecektir.

    

    4x4 araç kullanıyorsanız 

    Bu durumda da kullandığınız 4x4 tipine (SUV veya arazi sürüşüne yönelik 4x4) ve kullanış biçiminize (tamamıyla yol sürüşü, asfalt yol-toprak yol karma kullanım veya tam anlamıyla arazi sürüşü) göre oldukça geniş bir seçim yelpazesine sahipsiniz. 

     

    Kış lastiği, bir güvenlik yatırımı

    Günümüzde bütün lastik imalatçıları aracınızın tipine ve kullanış biçiminize uygun kış lastikleri sunmaktadır. Bu lastikler, ortalama sıcaklıkların 7°C'nin altına düşmesiyle beraber tam bir güvenlik içerisinde sürüş gerçekleştirmenize olanak sağlar. Bu satın alım mutlaka bir yatırım gerektirecektir ancak bu yatırım öncelikle güvenlik açısından, sonra da yaz lastikleri üzerinde gerçekleştirdiğiniz tasarruf sayesinde kendini amorti edecektir.

    >> Kış lastikleri hakkında daha fazla bilgi