Lastik satın alımı - UTQG / Treadwear ne işe yarar?

UTQG / Treadwear ne işe yarar?

Lastik satın alımı Berk

UTQG, lastiklerin performans seviyelerine göre sınıflandırılmasında kullanılıyor. Amerikan piyasasında uygulanması zorunlu olan bu sistemin ne kadar işe yaradığı tartışma konusu. Bu makalede sizlere bu sistemi sunacağız ve lastik değerlendirmesinde neden yetersiz kaldığını açıklayacağız.

UTQG lastik yanağı UTQG, üç farklı lastik değerlendirme kriteri - Telif hakkı © : Yokohama

UTQG (Uniform Tire Quality Grading) bir lastiğin Amerikan piyasasında satışa sunulması sırasında zorunlu bir prosedür ve tüketiciye bilinçli bir seçim yapmasında yardımcı olma amacını taşıyor. Her ne kadar ABD hükümeti başlarda bu sistemin uygulanmasını kontrol etse de artık bu sistem dahilinde belirtilen değerler lastik imalatçılarının beyanına dayalı. Bu da şu anlama geliyor: Söz konusu bilgiler, özellikle aynı imalatçıya ait lastiklerin karşılaştırılması (örneğin Dunlop markasına ait iki lastiğin kendi aralarında karşılaştırılması) sırasında kullanılabilecek olsa da farklı imalatçılar tarafından üretilen lastiklerin karşılaştırılması (örneğin bir Michelin lastiği ile bir Continental lastiğinin karşılaştırılması) sırasında fayda sağlamayacaktır. Zira performans ölçümleri her lastik markası tarafından kendi karşılaştırma sistemlerine göre gerçekleştiriliyor. 

UTQG, bir lastiğin performansının değerlendirilmesine olanak sağlayan üç farklı kriter içerir: 

UTQG lastikleri bilgilerTelif hakkı © : Cooper

Aşınma

Bu ilk kriter, lastik sırtının aşınma seviyesinin 60'dan 700'e kadar 20'şer olarak artan değerler ile ölçümüdür. Örnek verecek olursak, 100 değerinde treadwear'a sahip bir lastik 200 değerine sahip bir lastikten iki kat daha hızlı aşınır. Bu doğrultuda endeks ne kadar yüksekse lastiğin kullanım ömrü de o kadar uzun olacaktır.

 

Çekiş

Bu kriter ise lastiğin düz çizgide ıslak zemin üzerinde durma kapasitesini değerlendirir. Verilen not AA (en iyi not) ile C arasındadır.

 

Sıcaklık

Bu son kriter bir simülasyon tamburu üzerinde gerçekleştirilen testler sırasında lastiğin ısı üretimine karşı direnç seviyesini ve ısıyı dağıtma kapasitesini hesaplar. Verilen not A (en iyi not) ile C arasında değişen bir ölçeğe göre belirlenir. C notu Amerikan piyasasında satış için kabul edilebilir en düşük değeri temsil eder

 

Sonuç olarak bu değerlerin kullanım imkanı sınırlıdır ve etiketleme sisteminin, özellikle de bir ürünün gerçek performans değerlerini belirlemeye imkan sağlayan tek veriler olan test sonuçlarının yerini kesinlikle alamaz.