Lastik ve teknoloji - Lastiğin 6 işlevi

Lastiğin 6 işlevi

Lastik ve teknoloji Onur

Lastik, aracınızın temel organlarından biridir. Zemin ile tek temas noktanız olan lastikleriniz yol koşulları, sürüş stili ve hava şartları nasıl olursa olsun aracınızın hızlanmasına, viraj almasına, frenlemesine imkan tanımalıdır. Bütün bunları da sürücüye ve yolculara konforlu bir sürüş hissiyatı sağlayarak gerçekleştirmelidir

Lastiğin 6 işlevi Lastiğin altı temel işlevi: Taşıma, sürüş, yönlendirme, motor gücünü aktarma, amortisman ve direnç gösterme - Telif hakkı © : iStockphoto.com/rezulteo.com

Lastik, güvenliğinizin ve rahatınızın sağlanmasına yönelik olarak altı farklı temel işlevi yerine getirir: Taşıma, sürüş, yönlendirme, motor gücünü aktarma, amortisman ve direnç gösterme.

1.    Taşıma

 Bir lastik kendi ağırlığının 50 katını taşımakta olup bütün kullanım ömrü boyunca 20 milyondan fazla deformasyona uğrar. Bunun yanı sıra, hem hızlanma hem de frenleme sırasında ciddi yük değişimlerine maruz kalır.

2.    Sürüş

 Bir lastik performans özelliklerini her türlü yol kaplaması üzerinde ve -50oC ile +50oC arasında değişebilen sıcaklıklarda korumalıdır. Verimlilik ve çevreye duyarlılık açılarından aynı zamanda düşük bir yuvarlanma direnci sunmalıdır.

3.    Yönlendirme

Lastik her türlü durumda aracın yön dengesini sağlamalıdır. Yani çapraz yükleri savrulmadan kaldırabilmelidir. Bu özellik birçok etkenin yanı sıra ön ve arka lastik takımlarında doğru basınç değerlerinin kullanılmasına bağlıdır.

4.    Motor gücünü aktarma

Düz çizgi, viraj, hızlanma, frenleme... Lastik her daim motor enerjisini zemine iletmektedir. Sürüşün, zeminin ve çevrenin neden olduğu birçok zorlayıcı duruma göğüs germelidir. Lastik, bir elden dahi daha küçük bir yüzey üzerinde taşıdığı yüke ulaşabilen boylamasına ve çapraz  kuvvetler uygular.

5.    Amortisman

Lastik engelleri absorbe ederek yoldaki düzensizlikleri amorti eder. Bu sayede sürücünün ve yolcuların konforunu sağlamakla beraber aynı zamanda aracın kullanım ömrünü uzatır. Bu konudaki en önemli avantajı özellikle dikey yönde esnek olmasıdır.

6.    Direnç gösterme

Bir lastiğin kullanım ömrü kullanım şartlarına (yük, hız, zemin kaplaması, aracın durumu, sürüş stili) ve zemin temasının kalitesine bağlı olarak değişmektedir. Dolayısıyla basınç değeri bu konuda büyük bir rol oynamaktadır. Basınç aşağıdaki konularda etkilidir:

  • Temas alanının boyutu ve şekli;
  • Kuvvetlerin lastiğin zemin ile temas eden yüzeyinin farklı noktalarına dağıtılması.

 

Kaynak: Michelin'in "Lastiğin İşlevleri" filmi