Lastik üreticileri tarafından düzenlenen etkinlikler - Bridgestone Ologic geleceğin çevre dostu lastiği mi?

Bridgestone Ologic geleceğin çevre dostu lastiği mi?

Lastik üreticileri 17.10.2013, Berk

Bridgestone, daha önce hiç olmadığı kadar çevreye duyarlı yeni nesil lastikler geliştirmek amacıyla Ologic teknolojisi üzerinde çalışmaya devam ediyor.

Bridgestone Ologic lastiği Bridgestone Ologic, çevreye daha duyarlı yeni nesil lastik - Telif hakkı © : Bridgestone

Daha dar, daha tasarruflu

Lastiklerin yakıt tüketimi açısından en çok tasarrufu sağlamasının her şeyden önemli olduğu şu sıralar Bridgestone çevreye duyarlılık açısından şimdiye kadar görülmüş en yüksek seviyeyi yakalaması beklenen bir teknoloji üzerinde çalışmaktadır. "Ologic" isimli bu teknoloji lastik tasarımının sıfırdan ele alınmasını gerektiriyor. Geleneksel lastiklere oranla daha büyük bir çapa ve net bir şekilde daha ince bir sırta sahip bir lastik hayal edin. Ologic aşağı yukarı böyle bir teknoloji.

Lastik daha dar, çapı ise daha büyük. Bu tasarım, yuvarlanma direncini düşürmek ve  yakıt tüketimini ciddi ölçüde aşağı çekmek için ideal.

Bu özel fizyonomisi nedeniyle lastik üzerindeki basınç daha yüksek olacaktır. Bu nedenle lastiğin özel bir yapıya ve farklı bileşenlere ihtiyacı vardır. 

 

Yağmur altında daha güvenli

Radikal bir değişiklikten geçen bu fizyonominin sunduğu bir diğer avantaj lastiğin yol ile temas eden alanının daha uzun olması nedeniyle ıslak zeminde çok daha iyi sürüş özelliklerine sahip olmasıdır. Bridgestone, bu Ologic teknolojisi sayesinde ıslak zeminde kavrama alanında %8 oranında ilerleme kaydedildiğini tahmin ediyor.

Bridgestone'un uzun vadede hedefi, geliştirme aşaması tamamlandığında Ologic teknolojisini bütün ekonomik lastik gamına uyarlamak. Bu tip bir lastiğin önümüzdeki aylarda ve yıllarda piyasaya sürülecek olan hibrit araçlar ile elektrikli araçlara son derece uygun olacağını düşünüyoruz.

 

2014 Uluslararası Lastik Teknolojileri İnovasyon ve Mükemmellik Ödülleri (Tire Technology International Awards) töreninde, BMW'nin elektrikli otomobili i3'ü donatacak Bridgestone'un Ologic teknolojisi "Yılın Lastik Teknolojisi" ödülüne layık görüldü.