Lastik üreticileri tarafından düzenlenen etkinlikler - Bridgestone, Ologic lastiğinin lansmanını BMW i3 ile gerçekleştiriyor

Bridgestone, Ologic lastiğinin lansmanını BMW i3 ile gerçekleştiriyor

Lastik üreticileri 20.01.2014, Rezulteo

Bridgestone her bakımdan sıradışı olarak nitelendirilebilecek bir fizyonomiye sahip bir lastiği piyasaya sürüyor. BMW i3 model otomobiller, bünyesinde ilginç bir teknolojiyi barındıran bu lastiğin ilk kullanıcısı olacak.

Bridgestone Ecopia EP500 ve Ologic teknolojisi Ologic teknolojisine sahip Bridgestone Ecopia EP500 elektrikli araç BMW i3'te kullanılıyor - Telif hakkı © : Bridgestone

Hem daha büyük, hem daha ince

Bridgestone Ologic teknolojisinden size daha önce bahsetmiştik. Bu teknoloji çok özel sırt deseni ile yakıt tüketimini mümkün olan en düşük seviyeye çekmek üzere tasarlanmış son derece radikal bir fizyonomiye sahip bir lastik gamı geliştirilmesi fikrine dayalıdır. Lastik çapı geniş olmakla birlikte lastik sırtı klasik bir lastiğe oranla net bir biçimde daha incedir. Buradaki amaç tabi ki yuvarlanma direncini düşürmektir.

BMW i3'te Bridgestone Ecopia EP500 kullanılıyorTelif hakkı © : BMW

BMW i3'te kullanılacak

Lastik üreticisi Bridgestone "devrim yaratacak" bir teknolojiye sahip olduğunu belirttiği bu lastiğin lansmanını gerçekleştirmek için  BMW'yi arkasına almaktan gurur duyuyor gibi görünüyor. Söz konusu Alman otomobil üreticisi de kısa bir süre önce  BMW i3 isimli modelini tanıtmıştı. Fütüristik bir görünüme sahip bu şehir aracı son derece avangart teknik özelliklere, elektrikli bir güç ünitesine (hibrit sistem opsiyonu da mevcut) ve karbon fiber bir şasiye sahip. Çok ince lastikler kullanan i3 isimli bu yeni model Bridgestone'un Ologic teknolojisine sahip lastik gamından yararlanan ilk seri üretim otomobilidir. Ecopia EP500 lastiği şu anda dört farklı boyutta mevcuttur: 155/70 R19 84Q, 175/55 R20 85Q, 175/60 R19 86Q ve 155/60 R20 80Q.

Bunun yanı sıra bu lastiğin iki adet kış versiyonu olduğunu da belirtelim. Bunlar Blizzak LM-500 ile ağır kışlara yönelik Blizzak NV'dir.

 

Ologic profilinin gelecekte çok daha fazla Bridgestone ürününde kullanılacağını ve bu teknolojinin çoğunluğu hibrit ve elektrikli olmak üzere daha birçok modelde görülebileceğini düşünüyoruz.