Lastik üreticileri tarafından düzenlenen etkinlikler - Bridgestone Potenza Adrenalin RE002: Ascari pistinde test sürüşü

Bridgestone Potenza Adrenalin RE002: Ascari pistinde test sürüşü

Lastik üreticileri 15.04.2013, Berk

Bridgestone şehir araçları ile kompakt araçlara yönelik yeni spor lastiği Adrenalin RE002'nin testi için bizi Endülüs bölgesinde bulunan Ascari pistine davet etti. Test, bardaktan boşalırcasına bir yağmur altında gerçekleştirildi. Bu da söz konusu lastiğin özelliklerini zorlu şartlar altında değerlendirmeye imkan tanıdı.

Audi ile Ascari Pisti'nde test sürüşü Audi ile Ascari Pisti'nde test sürüşü - Telif hakkı © : Bridgestone

Başlangıçta bu test sürüşü ile Adrenalin RE002'nin farklı ve çeşitli sürüş şartları altında test edilmesi planlanıyordu. Ancak hava şartları planlarımızı değiştirdi. Islak zeminde pist sürüşü, slalom ve karşılaştırma testi gibi birkaç uygulamayla yetindik. Ancak bu o kadar da kötü bir durum değildi. En azından lastiğin gerçekten zorlu şartlarda ne kadar başarılı olduğunu görme şansını yakaladık.

Islak zeminde sürüş: Güvenlik ve hakimiyet hissi

Adrenalin RE002'nin sürüş özelliklerini test etmek için Bridgestone bize bir Audi A3 TFSI temin etti ve Ascari pistinin kuzey çemberini bize ayırdı. Yokuşları, inişleri ve virajları (Sebring, Pif-Paf, Spa, Petit Eau Rouge virajları, vs.) ile pistin en teknik kısmı burasıdır. Burada sürüş yapmak ciddi sürüş becerileri gerektiriyor. Bilhassa pist ıslak zemine sahipken... Zorlu hava şartlarına rağmen son derece ikna edici sonuçlar elde edildi. Bu lastik Audi A3 ile mükemmel bir uyuma sahip. Güvenlik ve hakimiyet hissinin ötesinde Adrenalin RE002 hassas bir sürüş ve hızlı bir tepki kabiliyeti ortaya koydu. Sürüş keyfini artırmak için kullanılan teknolojiler ıslak zeminde son derece etkili. Adrenalin RE002 bilhassa frenleme sırasında dengesini koruyor ve yön değişimlerinde şahane bir performans sergiliyor.

Zorlu hava şartlarına rağmen son derece ikna edici sonuçlar elde edildi. Bu lastik Audi A3 ile mükemmel bir uyuma sahip. Güvenlik ve hakimiyet hissinin ötesinde Adrenalin RE002 hassas bir sürüş ve hızlı bir tepki kabiliyeti ortaya koydu. Sürüş keyfini artırmak için kullanılan teknolojiler ıslak zeminde son derece etkili. Adrenalin RE002 özellikle frenleme sırasında dengesini koruyor ve yön değişimlerinde şahane bir performans sergiliyor.

Gymkhana: Turanza T001 ile karşılaştırma testi

Islak pistte Volkswagen Golf 7Telif hakkı © : Bridgestone

Islak bir pist, bir slalom ve bir frenleme alanı: Bir lastiğin su tahliye kapasitesini değerlendirmek için en ideal şartlar. Bu uygulama için Bridgestone, Potenza Adrenalin RE002’nin performans değerleri ile aynı gamda bulunan ancak "binek araçlara" daha uygun bir lastik olan Turanza T001'in performans değerlerini karşılaştırmayı önerdi.

Test, T001 ile donatılmış bir VW Golf VII ile başladı. Söz konusu lastik başarılı bir sonuç elde etti. Yalnız tek bir sorun var: Parkurumuz üzerindeki en hızlı virajda hafif bir yetersiz dümenleme (ön lastiklerin kayması) eğilimi görüldü.

Bu şartlar altında Adrenalin RE002, T001'den daha yüksek bir performansa sahip gibi görünmüyor: Her ikisi de pistin etrafındaki bir turu birbirine yakın zamanlarda gerçekleştirmekte. Buna karşılık, Adrenalin bilhassa sürüş hissiyatı açısından öne geçmekte: Virajlar arasındaki geçiş daha akıcı olmakla beraber daha iyi bir sürüş hissi temin ediyor. Kısacası, güvenlik açısından maç beraberlikle sona eriyor. Sürüş keyfi açısından ise Adrenalin RE002 teknik nakavt ile kazanıyor.

Potansiyel sınaması: 

Audi TT ile kavrama kabiliyetinin sergilenmesiTelif hakkı © : Bridgestone

Adrenalin RE002'nin performans özelliklerini tam anlamıyla deneyebilmemiz için Bridgestone bizleri Audi TT model araçlarda profesyonel pilotların yanında yerimizi almaya davet etti. Her bir pilot kendi stili ile lastiğin sınırlarını olabildiğince zorlayarak kavrama kabiliyeti potansiyelini görebilmemizi sağladı. Bu lastik performansı gösterisine aynı zamanda pistin zorlu yönleri hakkında teknik açıklamalar da eşlik etti. Pilotların geleneksel ve bazı durumlarda da bilerek abartılı bir sürüş stili uygulaması sayesinde Adrenalin RE002'nin sürüş özelliklerinin tarafsızlığı ve temin ettiği ciddi ilerlemeler gözler önüne serildi.

Bir Radical SR3’ün direksiyonuna geçerek Ascari pistini keşfettik

Bridgestone, 220 beygirlik güç üreten, 540 kilogram ağırlığındaki gerçek bir yarış otomobili olan Radical SR3 ile Ascari pistinin tamamını keşfetmemize imkan sağladı. Bu pist turu için siz de bize katılın !

 

Ayrıca bakınız :

>> Bridgestone Potenza Adrenalin RE002: Şehir araçlarına ve kompakt araçlara yönelik bir spor lastiği