Lastik üreticileri tarafından düzenlenen etkinlikler - Pirelli Cyber Car, lastik ve araç arasında iletişim sağlıyor

Cyber Car: Pirelli lastikleri için yeni bir bağlantı ortamı

Lastik üreticileri 12.03.2018, Yannick O'Conor

88. Cenevre Uluslararası Otomobil Fuarı sırasında Pirelli, lastik ile araç arasında iletişimi sağlayan yeni sistemi Cyber Car’ı sergiledi.

Pirelii Cyber Car Cenevre Cenevre Otomobil Fuarı'nda Pirelli yeni bağlantı teknolojisi Cyber Car'ı tanıttı - Telif hakkı © : rezulteo

Connesso'dan sonra Pirelli, bu defa Cyber Car'ın lansmanını gerçekleştiriyor

Geçen sene yine Cenevre Uluslararası Otomobil Fuarı sırasında Pirelli “Connesso” isimli lastik bağlantı uygulamasını tanıtmıştı. Fuarın 88. yılında İtalyan lastik üreticisi araç ile etkileşime giren yeni bir sistem tanıttı. Connesso yedek parça piyasasına yönelikken “Cyber Car” orijinal ekipmanlarda kullanılacak. En büyük otomobil üreticileri ile iş birliğiyle yaratılan bu çözüm doğrudan araç içerisindeki elektronik sisteme bağlanacak. 

İçerisinde bir çipe sahip olan bu Pirelli lastikleri basınç, aracın yükü, dış ısı, aşınma ve yer bilgisi gibi çeşitli bilgileri sürüş destek sistemlerine aktaracak. Bütün bu bilgiler otomobil sürücüsü tarafından danışılabilecek ve aracın kendisi bu verileri analiz edecek. Buna dayalı olarak daha güvenli bir sürüş ve optimal performans özellikleri temin etmek üzere konfigürasyonunu adapte edebilecek. Pirelli aynı zamanda bir tamir merkezinin lastiği kendine özel ID'si yardımıyla uzaktan tanımlayabilmesini ve hasar durumunda hızlı bir lastik değişimi sunabilmesini sağlamak istiyor.

Pirelli Cyber Car sistemTelif hakkı © : Pirelli

Her araç için özel üretim bir sistem

Bu yenilik markanın "Perfect Fit" stratejisinin bir parçasını oluşturuyor. Pirelli, her araç için özel olarak tasarlanmış lastikler sunmak istiyor. Bu konseptin Cyber Car’da da uygulanmasının sebebi kullanıcıların beklentilerine ve üreticilerin teknik şartlarına daha iyi yanıt verebilmek.

Cyber Car ile donatılacak ilk modeller piyasaya bu sene içerisinde çıkacak. Halbuki Connesso uygulamasının Avrupa'ya ilk adımlarını Amerika'da başarılı bir lansmanın gerçekleştirilmesi sonrasında atması planlanıyordu. Daha şimdiden birçok otomobil üreticisi bu bağlantı sistemini kendi araç ortamlarına uyarlamış durumda.

Pirelli, filo yöneticilerine yönelik bir sistem olan "Cyber Fleet"i geliştirmiş olsa da bu teknolojiyi gelecekte "Cyber Tyre" isimli bağlantılı bir lastiğe yönlendirmek istiyor. Daha detaylı verileri aktarabilen bu geleceğin lastiği henüz satış aşamasında değil ancak daha şimdiden yalnızca pist üzerinde sürüşe yönelik Ferrari FXX K'ye entegre edilmiş durumda. Bu teknolojiyi bir sene içerisinde görmeye başlayacağımızı belirten Pirelli'nin direktör yardımcısı Luigi Staccoli “Cenevre Uluslararası Otomobil Fuarı'nın 2019 sezonunda görüşmek üzere!" diyor.