Lastik üreticileri tarafından düzenlenen etkinlikler - Dunlop Chip In Tire: Bağlantılı lastik

Dunlop Chip In Tire: Bağlantılı lastik

Lastik üreticileri 29.03.2014, Berk

Lastik imalatçısı Dunlop son derece ilgi çekici bir geliştirme potansiyeline sahip şaşırtıcı bir teknolojiyi tanıtmak için 2014 Cenevre Otomobil Fuarı'nı fırsat bildi.

Dunlop lastik içi sensörü Dunlop, sürücüyü bakım ve güvenlik durumu konusunda bilgilendiren bir lastik geliştiriyor - Telif hakkı © : Dunlop

Bağlantılı lastik konsepti

Diğer imalatçılar gibi Dunlop da kısa bir süre önce organize edilen 2014 Cenevre Otomobil Fuarı'na elleri boş gelmedi. Yüksek performans lastiği uzmanı Dunlop eşi benzeri görülmemiş bir lastik konseptini katılımcıların beğenisine sundu. Son derece ilginç teknik özelliklere sahip olan bu lastik Alman Huf şirketi uzmanlarıyla ortaklaşa geliştirilmiş bir çipe sahip. Otonom bir şekilde çalışan bu çip, lastikler ile aracın yol bilgisayarı arasında doğrudan bir bağlantı kurmaya olanak sağlıyor. Bu şekilde lastik ile aracın aktif güvenlik elemanları arasındaki etkileşim optimize edilmiş oluyor.

Dunlop lastik sensörüTelif hakkı © : rezulteo

Daha iyi frenleme

Bu sistem, basınç değeri ve sıcaklık hakkındaki bilgileri ve hatta lastik tanımlama verilerini araca göndermeye olanak sağlıyor. Bunun yararı ne midir? Yürüyen aksamın tamamına mümkün olan en yüksek sinerjiyi kazandırmak ve lastik-araç ikilisinin daha yüksek bir verim yakalamasını sağlamak. Sürüş koşullarına uyum sağlayabilen ve bu doğrultuda işleyişini optimize edebilen bir ABS sayesinde frenleme mesafeleri düşürülebilir. Aynı şekilde EPS sistemi de bu cihaz sayesinde daha etkili bir şekilde faaliyet gösterebilir. Kısaca bu sistem, bütün sürücülerin güvenlik seviyesini arttırıyor. Böyle bir teknolojinin seri üretim dünyasındaki yerini ne zaman alacağını ise zaman gösterecek. Fuar sırasında şimdilik yalnızca deneysel bir Sport Maxx RT'ye monte edilmiş durumdaydı. Ancak Dunlop mühendisleri bu sistemin orta vadede piyasaya sunulabileceği konusunda kendilerinden emin görünüyorlar.