Lastik üreticileri tarafından düzenlenen etkinlikler - Goodyear CityCube: Toyota i-TRIL aracına özel lastik konsepti

Goodyear CityCube: Toyota i-TRIL aracına özel lastik konsepti

Lastik üreticileri 19.03.2017, Yannick O’Conor

Cenevre Uluslararası Otomobil Fuarı sırasında Goodyear, CityCube lastiğini tanıttı. Bu akıllı lastik Toyota'nın i-TRIL isimli otomobil konsepti için özel olarak tasarlandı.

Goodyear_Citycube Arka aksa yönelik Goodyear CityCube lastik konsepti ve Toyota i-TRIL'e uygun asimetrik tasarımı - Telif hakkı © : Goodyear 2017

Goodyear konseptleri bayağı seviyor. Üç adet geleceğin lastiğini sunan bu Amerikalı lastik üreticisi yenilikçiliğe verdiği önemi gösteriyor. Zeplinlerde görmeye alıştığımız bu marka Eagle 360 Urban ve IntelliGrip Urban'dan sonra Toyota'nın yine Cenevre Otomobil Fuarı'nda tanıttığı i-TRIL isimli geleceğin otomobili için özel olarak geliştirdiği CityCube konseptini bizlere sundu.

 Özel üretim bir çözüm

Bu oldukça küçük araç hem şehir araçlarına hem de motosikletlere alternatif olmayı hedefliyor. Bu yüzden Goodyear'ın CityCube aracına yönelik olarak motosiklet lastiklerinden esinlenmiş olması kimseyi şaşırtmayacaktır. Yüksek ve dar ön lastikler Toyota i-TRIL'in tekerlerinin yana doğru eğilmesine olanak tanıyor. Arkadaki geniş ve asimetrik lastiklerin bir kenarının daha rijit olması virajlarda daha iyi bir denge sunuyor.

Toyota'nın bu otomobil konseptinin teknik gereksinimlerine yanıt verebilmek için Goodyear, CityCube'ün ağırlığını ve yuvarlanma direncini düşürmüş. Lastik sırtında daha az kanal bulunuyor ve bu sayede lastik hamurunun zemin ile temas alanı artıyor ve daha yavaş aşınıyor. Konsept aşamasındaki bu kaplama tasarımı sayesinde lastiğin şehirdeki potansiyel kilometre ömrü yükselirken gürültü seviyesi azalıyor.

CityCube'ü bu kadar ilgi çekici kılan ise sürüş şartlarını tespit etmesine olanak sağlayan çok sayıda en son nesil sensörü içerisinde bulundurması. Bu lastik, çarpışma önleyici sistemlere yardım sağlamak ve daha fazla güvenlik temin etmek üzere birçok bilgiyi araca iletebiliyor. i-TRIL, 2030 yılında şehir araçlarının neye benzeyebileceğine dair fikir veriyor. Ancak CityCube'ün yakın bir zamanda yollara çıkma şansı oldukça düşük.