Lastik üreticileri tarafından düzenlenen etkinlikler - Goodyear Eagle-360: Kalite kurguyla bileşiyor

Goodyear Eagle-360: Kalite kurguyla bileşiyor

Lastik üreticileri 08.03.2016, Alexandre Lenoir

Goodyear Cenevre 2016 fuarında Eagle-360'ı tanıtıyor. Kurgu bilim filmlerini anımsatan bu küre şeklinde lastik, marka açısından otonom aracın gelecekteki lastiğini temsil edebilir.

Goodyear'ın küre şeklinde yeni lastiği: Eagle-360: le Eagle-360 Cenevre 2016 fuarında otonom araçlar için yeni Goodyear lastiğinin tanıtımı: Eagle-360 - Telif hakkı © : Goodyear 2016

2004 yılında, Audi'nin iRobot filminde Will Smith için ürettiği RSQ konsepti özellikle küre şeklinde lastikleriyle sansasyon yaratmıştı. O zaman bile otonom olma iddiasında olan bir RSQ söz konusuydu. On iki yıl sonra, lastik üreticisi Goodyear Cenevre fuarında Eagle-360 'ı tanıttı.

Küre şeklindeki bu lastik üreticinin otonom araç lastiği vizyonunu ifade ediyor. Basit bir stil çalışması olmaktan daha fazlasını temsil eden bu lastiğin şekli, hem kullanıcılar hem de tasarımcıların zihninde otonom araçların doğurduğu çok sayıda kaygı ve sorunu gidermeye yöneliktir.

Lastik öncelikle küresel şekli sayesinde aracın manevra kabiliyetini her yönde artırmaktadır. Ayrıca her küre şeklinde lastik gereksinime göre dönebileceği için, lastiklerden her birinde güzergâh düzeltimine izin vererek güvenlikle ilgili rolünü de artırmaktadır.

Lastik sırtı ise, dünyanın farklı bölgelerine göre kolayca ayarlanabilir.Lastik sırtı şimdilik, blokları ve olukları zeminde bırakılan izi optimize etmeyi sağlayan bir mercan deseni şeklindedir. Yine bu olukların dibinde bulunan süngerimsi bir madde, ıslak zeminde temas azalmasını önlemek üzere, kuru zeminde sertleşebilir ve suyun etkisiyle yumuşayabilir.

İçi dolu bir küre lastiğin araca geleneksel bir dingil aracılığıyla bağlanmasına engel oluşturacağı için, geriye araçla tekerlekleri arasındaki bağlantıyı sağlama sorununu halletmek kalıyor. Goodyear bunun için Eagle-360'ların araca manyetik tutma prensibiyle bağlanacağını düşünmektedir. Bu daha önce bazı yüksek hızlı trenlerden bildiğimiz ve tren yolcularının konforunu artırma avantajını sunan kavramdır.