Lastik üreticileri tarafından düzenlenen etkinlikler - Goodyear EfficientGrip Performance: Pist üzerinde test

Goodyear EfficientGrip Performance: Pist üzerinde test

Lastik üreticileri 30.03.2013, Rezulteo

Goodyear, EfficientGrip Performance isimli lastiğinin test edilmesi ve ıslak zemindeki performansı açısından bazı rakipleri ile karşılaştırılması amacıyla bizi Montpellier yakınlarındaki Mireval test pistine davet etti.

EfficientGrip Performance testi Goodyear EfficientGrip Performance testi - Telif hakkı © : Goodyear

Islak zeminde sürüş: Etkileyici bir rahatlık

Goodyear öncelikle ıslak zemine (sabit ve kontrollü su yüksekliğine) sahip pist üzerinde iki aracın kullanılacağı bir sürüş testi gerçekleştirmeyi önerdi. Kullanılan araçlar VW Golf VII olup bu araçlardan birine EfficientGrip Performance takıldı. Diğer araçta ise ıslak zeminde frenleme açısından A sınıfı etikete sahip rakip lastikler kullanıldı.

Bu deneme sonucunda ıslak zeminde şaşırtıcı bir rahatlık sergileyen EfficientGrip Performance galip geldi. Güvenli ve kontrollü bir sürüş gerçekleştirmeye olanak sağlayan bu lastikler her iki aksta mükemmel bir kavrama dengesi sunmaktadır. Sonuç: Ne yetersiz dümenlemeye (ön lastiklerin kayması) ne de aşırı dümenlemeye (arka lastiklerin kayması) neden olmayan dengeli bir sürüş deneyimi

Edindiğimiz bu izlenimler bağımsız test kuruluşu TÜV SÜD'ün uzmanları tarafından elde edilen sonuçlar ile örtüşmektedir. Gerçekten de aynı pist üzerinde gerçekleştirilen testlere göre EfficientGrip Performance rakiplerinin ortalamasından 2,5 saniye önde.

 

Kuru zeminde sürüş

Goodyear EfficientGrip PerformanceTelif hakkı © : Goodyear

Bu ikinci test için Goodyear bize 156 beygirlik bir Mercedes A200 temin etti. Teknik ve zikzaklı bir yapıya sahip olan Mireval pisti, lastiğin yön değişimihareket kabiliyeti ve denge gibi özelliklerini test etmek için mükemmel. Bu şekilde, optimize edilen lastik karkasının ve hamurunun özellikle sürüş hassasiyeti ve tepki hızı gibi sürüş özellikleri açısından etkisini değerlendirme imkanı bulduk.

Çetin sürüş koşullarında EfficientGrip Performance yürüyen aksamlar ile güzel bir uyum sağlamakta. Dengeli bir yol tutuşu sunmakla beraber araç herhangi bir yetersiz veya aşırı dümenleme yaşamamakta. Ayrıca, inkar edilemez ölçüde iyi bir sürüş hassasiyeti ile tam bir güvenlik hissiyatı sunmakta.

Daha fazla fotoğraf için:

Google+ sayfamız
Flick'r

Bu sürüş deneyimini daha yakından görmek için araca monte edilmiş uzaktan ölçüm aygıtına sahip bir kamera ile çektiğimiz videoyu izleyebilirsiniz. Özellikle dönemeçlerde direksiyon kırılmalarına aracın verdiği tepkiyi karşılaştırın.

 

>> EfficientGrip Performance: Fiyatlar

>> EfficientGrip Performance: Rakipler

>> EfficientGrip Performance: Boyutlar