Lastik üreticileri tarafından düzenlenen etkinlikler - Araç filolarına yönelik bağlantılı Goodyear lastiği

Goodyear, filo yöneticilerine yönelik akıllı lastiğini tanıttı

Lastik üreticileri 12.03.2018, Yannick O'Conor

Cenevre Uluslararası Otomobil Fuarı'nda Goodyear, filo yöneticilerine yönelik akıllı lastik prototipini tanıttı.

Goodyear Chip in tire Goodyear'ın yeni bağlantılı lastik prototipi Chip in Tire teknolojisine dayalı - Telif hakkı © : Goodyear

Lastiğe dair kilit bilgileri sunan sensörler

Goodyear'da konseptlerin ardı arkası kesilmiyor. Cenevre'de ekolojik Oxygene lastiğini ve elektrikli araçlara yönelik prototipini tanıtan Amerikalı üretici marka bu defa filolara yönelik bağlantılı bir çözüm sunuyor.

Yan kuruluşu Dunlop'un "Chip in Tire" konseptine dayalı olan bu teknoloji, lastik hakkındaki çok sayıda bilgiyi bir mobil uygulamaya aktarıyor. Lastik yapısına entegre edilen sensörler Bulut içerisinde barındırılan algoritmaları gerçek zamanlı bir şekilde kullanıyor ve kilit nitelikteki verileri yorumluyor. Lastiğin tanımlama numarası ve durumu hakkındaki bilgiler sürekli güncelleniyor ve doğrudan filo yöneticisi ile paylaşılıyor.

Goodyear konseptine Telif hakkı © : Goodyear

 

Ortak otomobil kullanımına uyumlu bir bağlantı teknolojisi

 

Basınç, aşınma, araç yükü, sıcaklık... Bütün bu bilgiler filo yöneticilerinin sorunları ön görmesine ve ileriye yönelik lastik bakımı gerçekleştirmesine imkân tanıyacak. Bu detaylar hem müşteri deneyimi hem de ekonomik açıdan filo yönetimi için es niteliği taşıyor.

Ortak otomobil kullanımını yaygınlaştırmayı ve araçlarını bu yolla bireylerin hizmetine sunmayı planlayan Goodyear bu çerçevede oluşacak ihtiyaçları şimdiden karşılamayı hedefliyor. Morgan Stanley bankasının araştırma departmanına göre, “2015'de ortak otomobil kullanımı ile katedilen mesafe tüm otomobil kullanımlarının %4'üne karşılık gelmekteydi. 2030'da bu oranın %25'e ulaşacağı düşünülüyor." 

Goodyear Avrupa-Ortadoğu-Afrika Bölgesi başkanı Chris Delaney şunu ekliyor: “Filo yöneticilerinin ve kullanıcıların ihtiyaçları hareketlilik dünyasındaki dönüşümlere paralel olarak değişmekte. Goodyear, herkesin ihtiyaç duyacağı hareketlilik sistemlerine katkı sağlayacak ürünleri, hizmetleri ve deneyimleri şimdiden hazırlamak istiyor.”