Lastik üreticileri tarafından düzenlenen etkinlikler - Goodyear TripleTube: Üçü bir arada bu yeni lastiğin havasından geçilmiyor

Goodyear TripleTube: Üçü bir arada bu yeni lastiğin havasından geçilmiyor

Lastik üreticileri 15.04.2015, Alexandre Lenoir

Yol yüzeyine ve karşılaşılan hava şartlarına bağlı olarak şişen ve sönen üç farklı odacığa sahip TripleTube her türlü duruma uyum sağlamayı amaçlıyor.

Goodyear TripleTube Goodyear'ın yenilikçi TripleTube sırt deseni görüntüsü - Telif hakkı © : Goodyear

Otomobil dünyasında gerçekleştirilen yeniliklerde elektroniğin yeri bugün zirveye ulaşmış durumda ve bu geliştirme çalışmaları kimi zaman yatırımların %90'ını bulabiliyor. Ancak elektronik sistemler her zaman beklenen yerlerde karşımıza çıkmayabiliyor. Bunun en güzel örneklerinden biri Goodyear tarafından geçtiğimiz Cenevre Otomobil Fuarı'nda tanıtılan TripleTube.

Bu lastik, karşılaşılan yol yüzeyi ve hava şartlarına bağlı olarak dinamik bir şekilde şişebilen ve sönebilen üç farklı parçadan ve odacıktan oluşan bir sırta sahip.
Normal kullanım şartlarında lastik Eko/güvenlik modunda çalışıyor. Zemin üzerindeki geniş temas alanı frenleme kalitesini temin ederken artan rijitlik yuvarlanma direncini düşürüyor ve dolayısıyla yakıt tasarrufunu arttırıyor.
Spor modunda ise lastik, konik bir yapıya bürünerek frenlemeyi kolaylaştırıyor. Son olarak, ıslak zeminde güvenlik moduna geçildiğinde hava lastik merkezine gönderilerek su şeridinin oluşması engelleniyor ve suda kızaklama direnci sağlanıyor.

Bir demiryolu makasına benzer şekilde çalışan bu sistem bir pompa aracılığıyla lastik içerisindeki havayı ihtiyaca göre yönlendiriyor. Sürüş şartlarını tespit edebilmek amacıyla lastik, otomobilin farklı bileşenleri ile iletişim kuruyor. Örneğin cam sileceklerinin hızla çalıştırılması güvenlik moduna geçilmesini tetikliyor.

Bunun yanı sıra uzun ömürlü bir lastik sunmak isteyen Goodyear daha birçok yeniliği  bu lastikte kullanıyor ve özellikle de hamur bileşimine pirinç kabuğu külünden üretilen özel bir silika dahil ediyor.

Goodyear şu anlık TripleTube'u herhangi bir şekilde satışa sunmayı planlamıyor.