Lastik üreticileri tarafından düzenlenen etkinlikler - IntelliGrip: Goodyear'ın ilk otonom araçlar ile ilgili önerisi

IntelliGrip: Goodyear'ın ilk otonom araçlar ile ilgili önerisi

Lastik üreticileri 16.03.2016, Alexandre Lenoir

Güvenlik otonom araçlarda en önemli hususlardan biridir. Goodyear'ın Cenevre 2016 otomobil fuarında tanıttığı Intelligrip lastiği bu sorunu gidermek için teknolojik çözümler öneriyor.

Yeni Goodyear lastiği: Intelligrip IntelliGrip: Goodyear'ın yeni lastiği ilk otonom araçlarda kullanılabilir. - Telif hakkı © : Goodyear 2016

Sürüş koşullarını değerlendirebilen (hava durumu, yol aşınma tabakasının niteliği, vs.) ve kendi durumunu (örneğin aşınma düzeyi) kontrol edebilen sensörlere sahip lastik sırtı sayesinde lastik, otonom araç bilgisayarının aracı tüm bu parametrelere uygun şekilde çalıştırması ve gerekli acil eylemleri başlatabilmesini sağlaması için, söz konusu bilgisayara veri gönderebilecektir. Örneğin yağmur yağması durumunda, aracın hızı otomatik olarak düşürülebilecek ve frenleme kuvvetleri koşullara uygun hale getirilebilecektir.

Goodyear Intelligrip'in dahili sensörüTelif hakkı © : Goodyear 2016

Amerikan üreticisi Goodyear Intelligrip lastiğine dahil edilmiş elektronik yonganın üreticisi Huf ile birlikte, çok sayıda otomobil üreticisi ile görüşme başlatmıştır.

Dünya Ekonomik Forumu sırasında sorulan soruları yanıtlayan büyük dünya metropollerinin sorumluları gerçekten otonom ilk araç nesillerinin on yıl kadar sonra trafiğe çıkabileceğini düşünmektedirler.