Lastik üreticileri tarafından düzenlenen etkinlikler - Büyük lastik markalarının alt ürünleri: Hangi lastik markası hangi gruba ait?

Büyük lastik marka grupları ve sahip oldukları alt markalar

Lastik üreticileri 02.11.2017, Yannick O'Conor

Beş büyük üretici grubu lastik piyasasının önemli bir kısmına hakimdir: Michelin, Bridgestone, Continental, Goodyear/Dunlop ve Pirelli. Bu gruplar yalnızca kendileriyle aynı adı taşıyan markaları değil aynı zamanda diğer birçok alt markayı temsil ederler. Hangi markanın kime ait olduğunu öğrenmek için büyük grupları mercek altına alıyoruz!

Marka grupları Telif hakkı © : Crédits photos - © istockphoto

Michelin

BF Goodrich: Bu Amerikalı lastik üreticisi 1870'de Akron'da (Goodyear'ın kökleri de bu şehre dayanmaktadır) yaratıldı. 4x4 ve otomobil yarışı alanlarında uzman bu üretici 1990'da Fransız grubun bir parçası oldu.

Kleber: 1911'de Paris'te BF Goodrich'in atölyelerinde doğan bu marka 1981'de Michelin'e katıldı.

Riken: 1958'de Japonya'da faaliyete başlayan üretici Riken 1992'den beri Michelin grubunun üyeleri arasında yer alıyor.

Kormoran: İyi bir fiyat-kalite oranına sahip lastikler sunan Polonyalı marka Kormoran 2000'li yılların başından beri Michelin'e ait.

Tigar: 2005'de Michelin grubuna katılan, 2009'dan beri de %100 oranında bu grup ile birleşen Sırp menşeli marka Pirot’taki fabrikasında dünyaya gelmiş olup hem kendi markası hem de Riken ve Kormoran markaları için lastik üretmektedir.

Uniroyal: Bu marka 1990'da Michelin tarafından BF Goodrich ile eş zamanlı olarak satın alındı. Ancak not düşmek isteriz: Uniroyal Avrupa içerisinde Continental grubuna ait. Michelin, Uniroyal lastiklerini yalnızca Kuzey Amerika'da satışa yönelik olarak üretiyor.

Bu gruba ait diğer markalar ise şunlar: Stomil Olsztyn (Kormoran'ın ana şirketi), Taurus, Warrior, Orium...

Continental AG

Uniroyal: Kuzey Amerika'da Michelin'in kontrolünde olan Uniroyal’in Avrupa kıtasındaki kolu 1979'dan beri Continental'a ait.

General Tire: SUV ve 4x4 araçlara yönelik lastikler üzerinde uzmanlaşan bu Amerikalı marka Continental grubuna 1987 yılında katıldı.

Semperit: 1824'de Avusturya'da yaratılan bu marka Avrupa'daki ilk lastik fabrikasını kurmuş olmakla beraber 1985'de Continental ile birleşmiştir.

Barum: Bu marka doğum yeri olan Çek Cumhuriyeti'nde çok ünlüdür. 1945'de kurulan şirket 1992'den beri Alman grubu bünyesinde faaliyet gösterir.

Bu gruba ait diğer markalar ise şunlar: Gislaved, Viking, Euzkadi, Matador, Mabor, Sime.

Bridgestone

Firestone: Atlantik Okyanusu'nun diğer tarafında son derece popüler olan bu Amerikalı marka 1900 yılında yaratılmış olup 1988'den beri Bridgestone grubunun bir parçasıdır.

Nokian: 1904'de Finlandiya'da kurulan bu kış lastikleri uzmanı başlangıçta Nokia'ya ait bir şirketti (Evet, ünlü telefon üreticisi Nokia'dan bahsediyoruz!). Bir strateji değişikliğine giden bu telekomünikasyon devine ait hisselerin büyük bir kısmını satın alan Bridgestone hakim hissedar haline geldi.

Lassa: 1974 yılında Türk Sabancı grubu tarafından kurulmuştur. Sabancı Grubu'nun Japon devi Bridgestone ile gerçekleştirdiği ortaklık neticesinde kurulan Brisa'nın markalarındandır. Lassa'nın yanı sıra, Bridgestone ve Dayton markaları da Türkiye'de Brisa tarafından yönetilmektedir.

Uniroyal: Evet, bir kez daha karşımıza bu marka çıktı! Nitekim markanın Avustralya'daki dağıtım hakları Bridgestone'a ait.

Bu gruba ait bir diğer marka ise şu: Dayton.

Goodyear

Dunlop: 1999 yılında Sumitomo ve Goodyear’ın bir ortak girişim oluşturmaları üzerinde bu iki şirket Dunlop markasını dünyanın dört bir yanına dağıtmak üzere işbirliği gerçekleştirdiler. Daha sonrasında Goodyear, Sumitomo'nun hisselerini satın alarak Dunlop'un Avrupa ve Kuzey Amerika'daki tek distribütörü konumunu edindi. Geri kalan ülkelerde ise (Türkiye, Rusya, Asya ülkeleri), Sumitomo, Dunlop'un mülkiyetini hala elinde tutuyor. 

Sava: 1948 yılında faaliyete geçen Slovenya menşeli bu marka 1998'den bu yana Goodyear grubunun bir üyesi.

Fulda: Aynı ismi taşıyan fabrikada 1900 yılında temelleri atılan bu Alman markası 1962'den beri Goodyear'a ait.

Bu gruba ait diğer markalar ise şunlar: Debica, Douglas, Kelly, Fierce, Lee.

Pirelli

CEAT: Virginio Bruni Tedeschi tarafından 1924'de yaratılan CEAT o zamandan beri Hindistan'a taşındı ve 1970'de Pirelli'ye satıldı.

Metzeler: Bu motosiklet lastiği markası 1863'de Almanya'da üretime başladı. 1986'da ise Pirelli grubunun saflarında yerini aldı.

Diğer lastik grupları

Vredestein, 2009'da Hindistan menşeli Apollo grubuna katıldı.

Hankook grubu; Aurora, Kingstar, Rotex ve Laufenn gibi birçok markayı bünyesinde toplamaktadır.

Yokohama ise Alliance, Galaxy, Mohawk gibi markaların sahibi konumundadır.

Cooper Tires'a gelecek olursak bu grup Avon, Dean, Mentor, Mastercraft, Definity, Roadmaster, Mickey Thompson, vs. gibi diğer birçok markanın ana şirketidir.

Dunlop'un Avrupa, Kuzey Amerika ve Okyanusya'daki dağıtımını Goodyear'a bırakan Sumitomo bu markanın Asya, Afrika ve Latin Amerika'daki haklarını hâlâ elinde tutuyor. Sumitomo aynı zamanda Goodyear'ın Japonya'daki dağıtım haklarına sahip ve lastik üreticisi Falken'in tüm dünyadaki mülkiyeti ona ait.