Lastik üreticileri tarafından düzenlenen etkinlikler - Formula E'nin lastiklerini 2021'e kadar Michelin tedarik edecek

Michelin 2021'e kadar Formula E'nin tek yetkili tedarikçisi

Lastik üreticileri 14.12.2017, Yannick O’Conor

Michelin ve Formula-E, 2020/2021 sezonunun sonuna kadar geçerliliğini koruyacak yeni bir ortaklığa imza attıklarını ilan ettiler.

Michelin_Formule_E Michelin ve Formula-E ortaklıklarını 2021'e kadar uzatıyor - Telif hakkı © : FIA

Michelin ve Formula E ikilisi arasındaki iş birliği sürüyor

2014'de Michelin %100 elektrikli araçlar arasındaki bu şehir yarışları şampiyonasının ilk kurucu ortaklarından biri olmuştu. Fransız lastik üreticisi açılış sezonundan beri Formula E'ye katılan ekiplerin ve pilotların yegâne tedarikçisi konumunda. Bu iş birliğinin her iki taraf için de son derece başarılı geçmesi nedeniyle bu ikili, birlikteliklerini en azından 2021 yılına kadar devam ettirme kararı aldı.

Yarışa yönelik özel üretim bir lastik

Formula E yarışlarına katılan araçlar %100 elektrikli oldukları için Michelin'in hem yüksek performanslı hem de iyi enerji verimliliğine sahip bir lastik üretmesi gerekiyordu. Yarışlarda hem kuru hem de ıslak zeminde kullanılan model sayesinde işte tam olarak bu başarıldı.

Michelin_FE_pressionTelif hakkı © : FIA

Söz konusu iş birliğinin uzatılması sayesinde Michelin bunun da ötesine geçmeyi planlıyor ve yarışta kullanılacak bir sonraki nesil araçlara yönelik yeni lastikler üzerinde daha şimdiden çalışıyor. Michelin Motorsport'un Müdürü Pascal Couasnon şu ifadelerde bulunuyor: "Tek kişilik yarış araçlarına yönelik yüksek enerji verimliliğine sahip 18 inçlik ilk yarış lastiği gibi yenilikler sunan Michelin araştırma ve teknoloji transferi çalışmalarını önümüzdeki sezonlarda azimle sürdürmeyi hedefliyor." Bu ortaklık Formula E'nin yaratıcısı ve CEO'su Alejandro Agag'ı da son derece memnun ediyor: "Michelin, bu şampiyonanın başlatılmasından çok önce bu konsepte gönül verdi ve gelecekte seri üretim araçlarda kullanılacak teknolojilerin test edilmesi ve geliştirilmesi için yenilikçi bir platform yaratma vizyonumuzu paylaştı. Formula E yenilikçi bir proje ve Michelin gündelik hayatta kullanılan otomobil lastiklerinden esinlenen bir felsefeyi elden bırakmadan bizim ihtiyaçlarımıza özel bir lastik geliştirdi. 7. sezonun sonuna kadar ve bunun da devamında Michelin ile birlikte çalışmaya devam etmek için sabırsızlanıyorum."