Lastik üreticileri tarafından düzenlenen etkinlikler - Michelin, "Tall and Narrow" lastiği ile Renault Eolab Concept'i donatıyor

Michelin, "Tall and Narrow" lastiği ile Renault Eolab Concept'i donatıyor

Lastik üreticileri 07.11.2014, Miray

Fransız lastik imalatçısı Michelin, Renault'nun Paris Otomobil Fuarı'nda sunduğu Eolab Concept prototipine özel lastikler geliştiriyor.

Eolab Concept teker Renault 2014 Paris Otomobil Fuarı'nda Michelin lastikleri ile donatılan geleceğin otomobilini sundu - Telif hakkı © : Denis Meunier

Yenilikçi bir tasarım

Michelin'in Berlin'de düzenlenen Challenge Bibendum 2011 sırasında ilk defa sunduğu "Tall & Narrow" lastiği, Paris Otomobil Fuarı'nda Renault 'nun tüm gözleri üzerine çeken otomobili Eolab Concept'te kullanılıyor. Yenilikçi tasarımı ve tamamen yeni boyutu (145 70 R17) ile Michelin'in yüksek ve dar lastiği, kavrama, kullanım ömrü ve sürüş konforu alanlarında harika performans seviyeleri yakalıyor ve daha fazla enerji tasarrufu temin ediyor.

 

 

Telif hakkı ©  

1/
 

Daha büyük çapı ve daha dar lastik sırtı sayesinde Michelin'in "Tall & Narrow" lastiği aynı anda birçok performans alanında artış sağlıyor.

Daha dar lastik sırtı ve dolayısıyla daha küçük zemin temas alanı sayesinde lastiğin yuvarlanma direnci düşüyor ve aerodinamik yapısı güçleniyor. Bu da aracın enerji verimliliğini optimize ediyor.

Michelin Eolab Renault su tahliyesiTelif hakkı © : Michelin - Renault

Tall & Narrow'un büyük çapı ve dar lastik sırtı daha kuvvetli bir burun dalgası oluşturarak suda kızaklama direncini arttırır. Lastik sırtının düşük eni aynı zamanda ses seviyesini de azaltıyor.

Özel fizyonomiye sahip bir lastik tasarlanmanın da ötesinde Michelin, Eolab Concept'in dinamizminin ve performans seviyelerinin altını çizmek için lastik yanağı işaretlemesinde Michelin Premium Touch teknolojisinden faydalanmıştır. Bu uygulamanın amacı lastiğin aerodinamik katsayısını arttırmak ve dolayısıyla daha yüksek bir enerji verimliliği elde etmektir.

 

 

 

Aerodinamik yapı ve hafiflik, Eolab Concept'in anahtar özellikleri

Eolab prototipinden türetilen ve Paris Otomobil Fuarı'nda sunulan Renault Eolab Concept tek başına otomobil endüstrisine ait 100'e yakın teknolojik ilerlemeyi bünyesinde topluyor.

Michelin Eolab Renault’nun Aerodinamik yapısıTelif hakkı © : Michelin - Renault

Renault'nun bütün gözleri üzerine çeken bu otomobili 1,0 lt/100 km'lik bir yakıt tüketimi ile 22 gramlık bir CO2 emisyonu vaat ediyor. Bu sıradışı tüketim seviyesi üç farklı özelliğin birleşimi sayesinde mümkün hale geliyor: Aerodinamik tasarım, özenle hesaplanmış bir ağırlığın elde edilmesine yönelik kompozit malzemelerin kullanımı ve benzin-elektrik bazlı "Z.E. hybrid" teknolojisi. Bu çözüm 120 km/saat'in altındaki hızlar ile 60 km'nin altındaki mesafelerde ultra düşük bir enerji tüketimini ve "sıfır emisyonlu" gezinti imkanını garantiliyor.

 

Profilden Eolab Concept Telif hakkı © : Denis Meunier

"Tall & Narrow" lastiği, belirli bir kategorideki araçlara yönelik yarının lastiklerine öncülük ediyor. Gerçekten de bu lastik şehir içinde kullanıma yönelik bir tasarıma sahip ve kullanımı sırasında karşılaşılabilecek orta dereceli zorluklara göğüs verebilecek kapasitede. Her ne kadar bu lastik mevcut otomobil piyasasına uygun olmasa da, geleceğin otomobilinin bir portesini çizmemize imkan tanıyor.