Lastik üreticileri tarafından düzenlenen etkinlikler - Michelin yarının lastiklerini geliştirmek için Formula E'ye odaklanıyor

Michelin yarının lastiklerini geliştirmek için Formula E'ye odaklanıyor

Lastik üreticileri 11.12.2014, Hakan

Bir süredir Michelin'in geri dönüşünü Formula 1 ile yapacağı düşünülüyordu. Ancak bu Fransız lastik imalatçısı büyük bir özveri ve çok sayıda teknolojik ilerleme gerektiren bir disiplin olan Formula E'ye yönelme kararı aldı. Bu deneyimin sunacağı dersler doğrudan yol lastiklerinin geliştirilmesinde kullanılabilecek.

Michelin Formula E Sunumu Michelin, Formula E'nin elektrikli otomobil yarışları sayesinde lastik performansını geliştiriyor - Telif hakkı © : Michelin USA

Formula E, otomobil sporu ve FIA (Uluslararası Otomobil Federasyonu) tarihinde bir dönüm noktası teşkil ediyor. Elektrik enerjisi, otomobil sporunda hiç bu kadar ön plana çıkmamıştı. Bu önemli dönüm noktasına ek olarak katılımcı ekiplerin ayrıca bu teknik çözümlerden faydalanmayı öğrenmeleri gerekiyor. Nitekim pilotlar tamamen farklı bir çalışma moduna alışmalı ve aynı şekilde lastik imalatçısı, söz konusu durumda Michelin , üstlendiği projeye adapte olmalı.

Michelin Formula E FuarıTelif hakkı © : Michelin USA

Elektrik motoru ile ilişkili teknik özellikler nedeniyle Formula E, Michelin'i alışılagelmişin dışında bir lastik şartnamesi (ağırlık dağılımı, vites geçişinde yanmalı motordan oldukça farklı tork değeri ve boyutlar) geliştirmek zorunda bıraktı.

Bu amaçla geliştirilen ürün Michelin Pilot Sport EV adını taşıyor. 245/40 R18 boyutunda sunulan bu lastik şampiyonaya giren tüm otomobilleri donatıyor.

Yarışların dayanıklılık özelliğini ön plana çıkaracak şekilde şehir formatına sahip olması Michelin'e gelecekte binek araç lastiklerinde uygulamaya geçirebileceği bir takım deneyimler sağlayacaktır.