Lastik üreticileri tarafından düzenlenen etkinlikler - Michelin yeni Peugeot 308'in kilit kozu mu?

Michelin yeni Peugeot 308'in kilit kozu mu?

Lastik üreticileri 09.10.2013, Tan

Yeni 308, Peugeot ve PSA Grubu için kritik önem taşıyor. Bu Fransız otomobil üreticisinin ekonomik açıdan hala zorlu bir dönemden geçmesi nedeniyle ticari hedeflerine yakışan lastikler kullanmaya ihtiyacı vardı.

Peugeot 308, Michelin lastikler kullanıyor Michelin yeni Peugeot 308'i Energy Saver + ve Pilot Sport 3 lastikleri ile donatıyor - Telif hakkı © : Michelin

PSA Grubu tekrar kar yapan bir otomobil üreticisi haline gelmenin peşinde. Krizden çıkış Peugeot markası için geniş bir ürün planlamasına ve oldukça önemli yeniliklere bağlı. 208’den ve 2008’den sonra bu defa 308'i keşfetmenin sırası geldi. Bu model ile Avrupa pazarında doğrudan Volkswagen Golf ile rekabet amaçlanmaktadır.

 

Peugeot 308 ve Michelin ortaklığıTelif hakkı © : Michelin
Bu kadar zorlu bir hedefe ulaşabilmek için özellikle lastik açısından son derece ciddi bir yenilik gerekiyordu. Bu doğrultuda Peugeot ve Michelin işbirliği yapmaya  ve motor tipi ve güç seviyesi ne olursa olsun lastik takımlarını ortaklaşa optimize etmeye karar verdiler.

Yeni Peugeot 308'in bütün versiyonlarına uyumlu olması açısından Michelin dört farklı teker boyu için iki farklı lastik türüne dayanmaktadır. 15 ve 16 inçlik tekerlere sahip olan modeller Michelin Energy Saver + lastiklerini kullanacak. Ancak 17 ve 18 inçlik tekerlere sahip daha dinamik 308'lerde Michelin Pilot Sport 3 lastiklerinin kullanımı uygun görülmüştür.

Peugeot 308Telif hakkı © : Michelin
Michelin'e göre yeni Energy Saver+ lastiği sayesinde Energy Saver lastiklerinin eski versiyonu ile donatılmış bir önceki 308'e oranla ıslak zeminde 3 metre daha kısa bir frenleme mesafesi elde edilmektedir. Yakıt tüketimi açısından ise Michelin yine eski 308 / Energy Saver ikilisine göre %3'lük bir düşüşün elde edildiğini belirtmektedir. 

Peugeot'nun 308 gamının sportif üst gam versiyonu 308 R'ı piyasaya sürmeye karar vermesi durumunda bu yeni modelde hangi lastiğin kullanılacağı henüz bilinmiyor. Frankfurt Otomobil Fuarı'nda konsept otomobil halinde sunulan bu model 270 beygirlik bir güç üretmekte olup bu değer Renault Megane RS'in 5 beygir önündedir.