Lastik üreticileri tarafından düzenlenen etkinlikler - Pirelli 2016 takvimi hazır!

Pirelli 2016 Takvimi hazır!

Lastik üreticileri 07.12.2015, Alexandre Lenoir

Her zaman olduğu gibi yine tüm ilgileri üzerine toplayan Pirelli Takvimi'nin 2016 serisi 30 Kasım'da basına sunuldu. 2014'de Helmut Newton, 2015'de ise Steven Meisel ve Gigi Hadid'den sonra bu sene Pirelli Takvimi bir kez daha Amerikalı portre sanatçısı Annie Leibovitz'in fotoğraflarını bu takvimi edinme ayrıcalığına sahip olan insanların beğenisine sunuyor.

Serena Williams - Pirelli 2016 Takvimi Pirelli markası 2016'ya girmeye hazırlandığımız şu günlerde alışılmışın dışında bir takvim ile içimizi gıdıklıyor! - Telif hakkı © : Pirelli

Takvimin bu seneki versiyonunda tek bir nü bile bulunmuyor. Sanatçı, sinemadan (oyuncu Yao Chen, yönetmen Ava DuVernay ve yapımcı Kathleen Kennedy) sponsorluğa (Agnes Gund), spordan (Serena Williams) ses sanatçılığına (Patti Smith...), finansa, modaya ve hayır işlerine kadar birbirinden farklı alanlarda başarının sembolü haline gelmiş on üç farklı kadın seçti.

Takvim herhangi bir fiziksel klişe de barındırmıyor zira hem etnik köken hem de yaş bakımından her türlü çeşitliliği yansıtan kadınlar seçilmiş.

Telif hakkı © :
 

Annie Leibovitz bu ünlü Takvime ikinci defa imza atıyor. Sanatçı bu konuda şu yorumu yapıyor: "2000 yılında nü fotoğraflardan oluşan pratik bir çalışma gerçekleştirmiştik. Konsept son derece basitti. 2016 yılı içinse yine bir o kadar basit ama tamamen farklı bir yaklaşım sergiledik: Stüdyomda siyah beyaz portrelerden oluşan klasik bir seri hazırladık.  (…) Bu enstantanelerin kadınları herhangi bir yapmacıklığa yer vermeden oldukları gibi göstermesini istiyordum."

Takvimin bu versiyonunu edinme şansına sahip olmayanlar için bu fotoğraflar www.pirellicalendar.com sitesi üzerinde ziyaretçilere açık durumda. Buna ilaveten ziyaretçiler site üzerinde daha zengin bir içeriğe, başka yerde görülmemiş enstantanelere ve takvimin geçmişine yolculuk etmeye olanak tanıyan bir tarih sayfasına erişim sağlayabiliyor. İleride, dijitalleştirme çalışması tamamlandığında takvimin 1964 yılından beri yayınlanan tüm versiyonları internet üzerinde mevcut olacak.