Lastik üreticileri tarafından düzenlenen etkinlikler - Pirelli P Zero lastikleri Aston Martin'de orijinal ekipman oluyor

Pirelli, Aston Martin DBS Superleggera'yı fabrika çıkışında P Zero lastiği ile donatıyor

Lastik üreticileri 26.07.2018, Yannick O'Conor

Pirelli, Aston Martin'in yeni coupe’si DBS Superleggera için fabrika çıkışında özel olarak geliştirilmiş P Zero lastiklerinin kullanılacağını teyit etti.

Aston Martin DBS Superleggera Aston Martin DBS Superleggera fabrika çıkışında Pirelli P Zero lastikleri ile donatılacak - Telif hakkı © : Pirelli

Aston Martin'e yönelik özel üretim P Zero lastikleri

Alüminyum ve karbon fiberden üretilmiş son derece hafif bir şasi, 340 km/saat'lik bir hıza çıkabilen 725 beygirlik çift turbo beslemeli V12 motor: Aston Martin DBS Superleggera isimli bu yeni coupe İngiliz markanın takipçilerini hayran bırakmaya hazır.

Bu hız canavarında Pirelli'nin P Zero lastiklerinin kullanılmasına karar verilmiş. Ön aksta 265/35 R21, arka aksta 305/30 R21 ebatlarına sahip bu lastikler Aston Martin'in yeni şaheseri için özel olarak geliştirilmiş. Yine Pirelli P Zero lastikleri ile donatılmış olan Aston Martin Vanquish'nin yerini alan bu otomobil DB11 mimarisini baz almakla beraber o modele oranla son derece hafif olmayı amaçlıyor (İtalyanca bir kelime olan “Superleggera”, Türkçe’de "çok hafif" anlamına geliyor). Deposu doldurulduktan sonra ulaştığı 1800 kg'lık ağırlığı ve gayet büyük radyatör ızgarasından anlaşılabileceği gibi buna rağmen kayda değer bir hacme sahip. Özellikle otomobilin aerodinamik yapısı yüksek hızda 180 kg'a kadar çıkan bir dikey yük yaratabiliyor. Bu nitelik, özellikle arka asktaki lastikleri zorlayacak türden. Arka aksta daha geniş lastiklerin kullanılma ihtiyacı da bundan kaynaklanıyor.

Pirelli P Zero, Aston Martin Superleggera'nın orijinal ekipmanıTelif hakkı © : Pirelli

Aston Martin DBS Superleggera'ya özel Pirelli P Zero lastikleri yolda optimal bir tutunma vaat ediyor ve elektrikli süspansiyon sisteminin de yardımıyla olağanüstü bir performans sunuyor. Otomobilin yıl sonuna doğru piyasaya çıkarılması planlanıyor.