Lastik üreticileri tarafından düzenlenen etkinlikler - Formula 1'in 2018 organizasyonu için yeni ve renkli Pirelli P Zero lastikleri

Pirelli, Formula 1'in 2018 sezonuna yönelik yeni ve renkli slick lastiklerini tanıttı

Lastik üreticileri 01.12.2017, Yannick O’Conor

Formula 1'in tek yetkili tedarikçisi konumundaki İtalyan lastik üreticisi Pirelli, 2018 sezonunda kullanılmaya başlanacak olan yeni lastikleri tanıttı. Nitekim, iki yeni tipte lastik daha mevcut olacak.

Pirelli_AbuDhabi_F1 Formula 1'in 2018 sezonuna yönelik yeni lastikleri mevcut sezonun Abu Dabi'deki son Grand Prix ayağında tanıtıldı - Telif hakkı © : FIA

İki yeni lastik daha boy gösterecek

Mercedes takımının direksiyonundaki İngiliz Lewis Hamilton'un ezici üstünlüğü ile akıllarda yer eden 2017 sezonunun ardından Pirelli, 2018 sezonunda görev alacak pilotların hizmetine sunulacak lastikleri tanıttı. Bu sene iki yeni lastik tipi daha pistlerde boy gösterecek: "Hypersoft" (Hiper-yumuşak) lastikler ve "Superhard" (Süper-sert) lastikler. Her ne kadar ilk defa bu lastikler ile karşılaşıyor olsak da aslında daha önceki "sert" lastiğinin özelliklerine son derece yakınlar. Farklı ekipler ve çok sayıda mühendis ile fikir alışverişinde bulunan İtalyan lastik üreticisi bir kademe daha yumuşak lastikler sunmaya karar verdi. 2017'de kullanılan beş slick lastik yine göreve hazır olacak fakat farklı ve daha yumuşak versiyonlar ile karşımıza çıkacak. Islak zeminde sürüş şartlarına uyumlu Cinturato yağmur lastikleri de Pirelli tarafından uygulamaya koyulan birtakım teknik yenilik ile kullanıma sunulacak.

Bu lastikler bir gökkuşağı oluşturacak

Diğer yarış tipleri ve binek araç lastiklerinde olduğu gibi F1 yarışı için özel olarak geliştirilen bu Pirelli P Zero lastikleri de özel renklere bürünecek. Dolayısıyla İtalyan menşeli üretici geçen sene kullandığı renkleri biraz değiştirerek seyircilerin karşısına neredeyse bir gökkuşağı çıkarmak istiyor.

Bu doğrultuda yeni "sert" lastikler mavi rengini alırken "süper-sert" lastikler turuncu rengini kuşanacak. Yeni "hiper-yumuşak" lastikleri ise soluk pembe rengiyle ayırt etmemiz mümkün olacak. Hatırlatmak isteriz ki, meme kanseri hakkında bilinçlendirme ayı çerçevesinde geçtiğimiz ekim ayında Amerika Birleşik Devletleri'nde gerçekleştirilen Grand Prix'de pembe lastiklerin kullanıldığını görmüştük. Bu ihtişamlı sezon Melbourne'de 25 Mart 2018 tarihinde start alacak.

Pirelli'nin yeni Formula 1 lastiklerinin tanıtımını aşağıdaki videoda bulabilirsiniz