Lastik üreticileri tarafından düzenlenen etkinlikler - Pirelli Takvimi 2018: Tim Walker'ın yorumuyla "Alice Harikalar Diyarında"

Pirelli Takvimi 2018: Tim Walker'ın yorumuyla "Alice Harikalar Diyarında"

Lastik üreticileri 14.11.2017, Yannick O’Conor

Pirelli, ünlü takviminin 45. baskısını New York'taki Manhattan Center'da tanıttı. Önümüzdeki senenin takvimi, Alice Harikalar Diyarında hikayesinin fotoğrafçı Tim Walker tarafından göz alıcı renklere sahip fotoğraflar ile anlatılmasından oluşuyor.

Pirelli Takvimi Lupita Nyong’o Pirelli 2018 takviminde Fındık Faresi rolünü oynuyor - Telif hakkı © : Pirelli

Lewis Carroll'un ünlü eserinin "tamamen siyahi" bir versiyonu

2017 yılında Peter Lindbergh'in imzasıyla kadın güzelliğine odaklanan efsanevi Pirelli Takvimi "The Cal", bu sene yeni bir stil sergiliyor. Gayet zorlu bir görev olan Pirelli 2018 takvimini tasarlama sorumluluğunu üstlenen İngiliz fotoğrafçı Tim Walker çekimleri geçtiğimiz mayıs ayında Londra'da gerçekleştirdi.

Moda dergisi kapaklarının müdavimi Tim Walker, Alice Harikalar Diyarında dünyasını tamamen siyahi modellerden oluşan bir kadro ile ziyaret etmeye karar verdi. 47 yaşındaki fotoğrafçı tanıdık yüzleri bir araya getirdi. Bunlar arasında göze ilk çarpan isimler top-model Naomi Campbell, oyuncu Whoopi Goldberg ve Lupita Nyong’o ile Rap şarkıcıları P. Diddy ve Lil Yachty. Ancak 2018 baskısının göz bebeği Duckie Thot. Tüm markaların kendine çekmeye çalıştığı Sudan orijinli bu Avustralyalı manken bu takvim çerçevesinde Alice'yi canlandırıyor.

Yukarıda bahsettiğimiz stil değişikliği, temanın yanı sıra görünümü de kapsıyor. Son iki baskı siyah beyaz fotoğraflara yer vermişken Pirelli takvimi bu defa sürrealist bakışı ile tanınan Tim Walker'ın sürekspoze çekimleriyle donatılıyor. 

"The Cal"ın lansman gecesinde fotoğrafçı, eserini şu şekilde yorumladı: "Alice'nin hikayesi binlerce defa duymuş olduğumuz bir masal. Bu çalışma ile Lewis Carroll'un hayal dünyasının kökenine inmek ve bu masalı kaynağından ilham alarak kendimce anlatmak istedim.  Sıra dışı ve orijinal bir bakış açışı sunmayı arzuladım".

Senograf Shona Heath tarafından hazırlanan sahnelerde Lewis Carroll'ün öyküsünde hayat bulan toplam 18 farklı karakter Vogue dergisinin İngiltere genel yayın yönetmeni Edward Enninful'un tasarladığı kıyafetleri kuşanıyor. Büyük bir Alice Harikalar Diyarında hayranı olan Enninful, Pirelli 2018 takviminin konseptine anında gönül vermiş: "Günümüzde Alice'yi siyahi bir karakter olarak görmek dünyanın dört bir yanındaki çocukların erken yaşlardan itibaren farklılıklara saygı düşüncesini benimsemelerini ve güzelliğin tüm renklere yakıştığını anlamalarını sağlayacaktır. Kültürel açıdan heterojen bir dünyada yaşıyoruz. Pirelli takviminin bu olağanüstü projesi birbirimizden gittikçe daha fazla kuşku duymaya başladığımız bu günlerde umuda sahip olmanın hala mümkün olduğunu gösteren çalışmalardan biri."


1964 yılındaki doğumundan itibaren Pirelli takvimi başlı başına bir oluşum haline geldi. İlk petrol krizinden sonra 1975 ile 1983 yılları arasında yayına ara veren bu organizasyon çok sayıda prestijli fotoğrafçıyı onurlandırdı. Karl Lagerfeld, Annie Lebovitz ve Steve McCurry bu kişilerden yalnızca birkaçı. Şimdi de Tim Walker bu isimlerin arasında yerini almış oldu.

Pirelli 2018 takviminin tanıtım videosunu buradan izleyebilirsiniz :