Lastik üreticileri tarafından düzenlenen etkinlikler - Pirelli, takviminin 50. yılını daha önce yayımlanmamış fotoğraflar ile kutluyor

Pirelli, takviminin 50. yılını daha önce yayımlanmamış fotoğraflar ile kutluyor

Lastik üreticileri 27.11.2013, Tan

Pirelli takvimi varlığını yarım yüzyıldan beri koruyor. Bunu kutlamak amacıyla ünlü İtalyan lastik imalatçısı bir yıldızlar geçidi olan takviminin gelecek sayısı için geçmişe dönecek.

Pirelli Takvimi 50 yaşında Helmut Newton'un 1986 tarihli fotoğrafları Pirelli takviminin 50. yılı için gün ışığına çıkıyor - Telif hakkı © : Pirelli

50 yaşında ama tek bir kırışığı dahi yok

Otomobil lastikleri ile sanat fotoğrafçılığı ilk bakışta birbiriyle alakasız iki alan gibi görünebilir. Pirelli ise her sene lastiği gittikçe daha az konu edinen modellere sahip bir takvim yayımlayarak gerçek bir efsane inşa etmeyi başardı. Pirelli takviminin 50. yılını doldurduğu düşünülecek olursa her şey doğal olarak 1964'te başladı. Pirelli bu kıvanç verici sayıyı birkaç ay önce New-York'ta organize edilen ve büyük yeteneğe sahip iki fotoğrafçı ile takvimin önceki sayılarında büyük beğeni toplayan süper modelleri bir araya getiren bir fotoğraf çekimi ile zaten kutlamıştı. Bu nedenle biz Pirelli takviminin 2014 baskısını beklerken, İtalyan lastik imalatçısı ilginç bir strateji ile bizleri şaşırtmaya karar verdi.

 

 

Helmut Newton'a saygı

1986 Fotoğrafları ile Pirelli TakvimiTelif hakkı © : Pirelli
2014 takviminde yayımlanacak tek yeni resimler, geçtiğimiz Haziran ayında, New-York'ta çekilenlerden ibaret olacak. Çünkü İtalyan lastik imalatçısı yeni bir fotoğraf çekimi seansı gerçekleştirmek yerine takvimin geçmişine göz kırpmaya karar verdi. Pirelli daha önce hiçbir yerde görülmemiş 1986 yılına ait Helmut Newton imzalı bir dizi fotoğrafı gün yüzüne çıkarıyor. Ünlü Alman fotoğrafçı o dönemde kendi fotoğraf çekimlerini (o seneye ait takvimde kullanılmak üzere) gerçekleştirebilmişti. Ancak daha sonra Pirelli bunların yerine başka fotoğraflar kullanmaya karar vermişti.

Dolayısıyla Pirelli, takvimin 50. yıl dönümü için bu fotoğrafları bizlere sunuyor. Pirelli takvimi meraklılarının kesinlikle hayal kırıklığına uğramayacağını söyleyebiliriz. Bu seneki versiyonda birkaç İtalyan güzeli ve hatta birkaç yarış otomobili de görmemiz mümkün olacak.

 

Daha fazlası için

>> Helmut Newton'un gizli takvimi videosu