Lastik üreticileri tarafından düzenlenen etkinlikler - Toyota C-HR: Lastikler ile bağlantılı

Toyota C-HR: Lastikler ile bağlantılı

Lastik üreticileri 12.12.2014, Hakan

CH-R, Japon otomobil üreticisi Toyota'nın yeni nesil Crossover araçlarını temsil ediyor. Çevreye saygı düşüncesi etrafında geliştirilen bu aracın tüm işlevsel özellikleri verimliliği arttıracak şekilde tasarlanmış. Bunların başında da bağlantılı lastikleri geliyor!

Toyota ve Goodyear, Paris Otomobil Fuarı'nda Toyota ve Goodyear, enerji verimliliği açısından yüksek potansiyele sahip CH-R'yi donatıyor - Telif hakkı © : Goodyear

CH-R'nin dahil olduğu kategori, Nissan Qashqai ve Peugeot 3008 gibi modelleri içermekte olup son derece ciddi bir rekabete sahne oluyor. Tabi ki, CH-R rakipleri arasından sıyrılmak için sahip olduğu teknolojik zenginliklere güveniyor.

Her ne kadar bu Crossover modeli prototip aşamasında olsa da şu anki RAV 4'ün yerini alması beklenen ürün konumunda. Bununla beraber, söz konusu otomobil için hibrit HSD motor seçeneğinin kullanıldığını belirten Toyota "çevik ve heyecanlandırıcı bir sürüş deneyimi" vaat ediyor. Söz konusu motor büyük ihtimalle Auris ve Prius'da kullanılan motorun bir türevi olacak.

Toyota üzerinde Goodyear lastiğiTelif hakkı © : Goodyear
Kullanılan teknolojik çözümlerin yenilikçi ve devrim yaratıcı nitelikte olduğu söyleniyor. Aynı durum lastik imalatçısı Goodyear ile ortaklaşa geliştirilen lastiklerde de söz konusu.


Bu lastik de şu anda prototip aşamasında olmakla beraber nihai ürünün kinetik enerjinin geri kazanımı yoluyla aracın enerji verimliliğini proaktif bir şekilde arttırması bekleniyor. Bu teknolojinin Formula 1 araçlarında bulunan KERS sistemine denk olup olmayacağını henüz bilmiyoruz ancak lastiğin entegre bir sisteme sahip olması yüksek ihtimal. Bahsi geçen çözüm, yakıt görevi görecek enerjinin elektrik motoruna aktarılmasına olanak sağlayacak.

Goodyear ve bağlantılı lastikTelif hakkı © : Goodyear
Bu tip bir bağlantılı lastiğin piyasaya sürülmesi sonuçlandırılacak mı, ve eğer öyle olursa, bu ne zaman gerçekleştirilecek henüz bilmiyoruz. Ancak lastiğin güvenlik alanındaki muhteşem özelliklerine ek olarak geliştirme çalışmalarına dahil edilen böyle bir hedefin lastik teknolojilerine yeni perspektifler kazandırdığı kesin.

Bu Goodyear lastiğinin tasarımı 255/50 R21 boyutunda ancak nihai boyut henüz kararlaştırılmış değil.