Çeşitli - Pirelli Takvimi: Steve McCurry, Rio de Janeiro'nun ruhunu yüceltiyor

Pirelli Takvimi: Steve McCurry, Rio de Janeiro'nun ruhunu yüceltiyor

Çeşitli 15.12.2012

Pirelli, geleneksel takviminin 2013 yılı baskısını foto muhabiri Steve McCurry'ye emanet etti. Takvimin temasını ise hareketli Rio şehri oluşturuyor. Sonuç ise kadının güzelliğini ve bu melez şehrin canlılığını metheden barok tarzında şaşırtıcı bir röportaj. Farklı ülkelerden top modelleri Rio sokaklarında bir araya getiren Amerikalı fotoğrafçının eserleri muhteşem bir zarafet içeriyor.

Pirelli Takvimi 2013 Telif hakkı © : Pirelli

Fotoğrafçı: Steve McCurry

Ünlü takviminin 2013 yılı baskısını Amerikalı foto muhabiri Steve McCurry'ye emanet eden Pirelli her sene sonunda verdiği bu cazibe randevusuna yeni bir boyut kazandırmak istediğini gözler önüne serdi.

Steve Mc Curry'nin ünlü portresiTelif hakkı © : AP
Otuz yıla yakın bir süredir Magnum Ajansı'nın üyesi olan bu maceracı fotoğrafçı moda stüdyolarından çok çatışma bölgelerine aşinadır. Kendisinin çektiği yeşil gözlü genç Afgan kızı Sharbat Gula'nın portresi 1985'de National Geographic dergisinin kapağında yayınlanmış ve bu şekilde dünyanın dört bir yanına ulaşmıştır. Afganistan'daki savaş sırasında gerçekleştirdiği muhabirlikten ötürü de birçok ödül almıştır. (© fotoğraf: AP)Steve McCurry'nin internet sitesi

Yer: Rio de Janeiro


Pirelli
, yeni takviminin arka planını seçmek üzere harikalar diyarı Brezilya'ya, bilhassa da cıvıl cıvıl Rio şehrine döndü. Yılların tecrübeli gezgini Steve McCurry göz alıcı ve kalp hırsızı bu şehri köşe bucak gezdi.

Rio'da boks salonuTelif hakkı © : Pirelli


Fotoğrafçı, anlattığı öykülerde duvarlara çizilmiş yüzleri ve sıradan insanları zarif top modeller ile bir araya getiriyor: Genç bir boksör kadın antrenmanını Brezilyalı top model Adriana Lima'nın yanı başında yapmakta, manavda çalışan bir diğer genç kadın Çek manken Petra Nemcova'yla sohbet etmekte, kapoera ustaları ise Tunuslu Hanaa Ben Abdesslem ile Etiyopyalı Liya Kebede arasında taklalar atmaktadır. Her biri eşsiz bir güzelliğe sahip tam 34 fotoğraf.

Pirelli 2013 takviminin perde arkasını Youtube'da yayımladığımız videoda bulabilirsiniz

Mesaj: Günlük hayatta güzellik


Mario Sorrenti'nin 
(2012) doğalcı stilinden, Terry Richardson'ın (2011) çektiği kışkırtıcı pozlardan ve Karl Lagerfeld'in (2010) yarattığı mitolojik ambiyanstan sonra Steve McCurry sıradışı bir çalışma sergilemektedir.  "Brezilya'yı, Brezilya’nın manzaralarını, ekonomisini, kültürünü ve insani boyutunu resmetmeye çalıştım, diyen fotoğrafçı sözlerine şöyle devam etmektedir; Benim için fotoğraf küçük veya büyük, günlük yaşantımızın parçaları olan yaşam öykülerini ifade etmenin bir yoludur. "

Pirelli 2013 takvimi ile RioTelif hakkı © : Pirelli

Pirelli takviminin bu 40. baskısında istisnai olarak nü fotoğraf bulunmamaktadır. Bu çalışma için bir araya gelen manken, oyuncu ve şarkıcılar Amerikalı fotoğrafçının objektifine giyinik bir şekilde poz verdiler. Her biri bir derneğin, bir insani yardım projesinin veya bir STK'nın elçisi olan modeller ve Steve karar birliğine vararak fotoğrafların ortak bir stile sahip olmasını kararlaştırdılar. Ancak fotoğraflar yine de her zamanki gibi birbirinden güzel.

Steve McCurry'den basın özgürlüğü için 100 fotoğraf

Mc Curry'nin RSF için hazırladığı fotoğraf albümüTelif hakkı © : All Rights Reserved

Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Derneği, basın özgürlüğü adına gerçekleştirdiği faaliyetlerini finanse etmek için yılda üç kez ünlü bir fotoğrafçının eserlerinden oluşan bir fotoğraf albümü yayımlamaktadır. En son fotoğraf albümü için Dernek, Steve McCurry'den uzun yıllar boyunca yaşadığı Afganistan'da çektiği en güzel 100 fotoğrafını sunmasını talep etti. (© fotoğraf: RSF)