Spor ve ultra yüksek performans lastikleri, lastik ve yarış - Nürburgring 24 Saat Yarışları: Falken beklentileri karşılıyor

Falken Nürburgring 24 Saat Yarışları'nda

Spor 22.05.2013, Hakan

1990'lı yılların sonundan beri bu efsanevi dayanıklılık yarışının müdavimi olan Falken bu sene yarışa işini bilen bir takımın özel olarak hazırladığı ve sürdüğü bir Porsche 911 GT3 ile katılmaktaydı. Böylesine önemli artılara sahip olan Falken ilk 10'a girmeyi ümit ediyordu ancak havanın cilvesi buna engel oldu. Yarışın sonlanmasına birkaç tur kala meydana gelen bir sürtüşme hedefini yakalamak üzere olan takımın 20. sıraya düşmesine neden oldu.

Porsche 911 GT3, Falken tarafından temsil ediliyor Nürburgring 2013 24 Saat Yarışları'nda Falken Motorsports, Porsche 911 GT3 kullanıyor. - Telif hakkı © : Falken

Bu durum Falken Motorsports'da  hayal kırıklığına yol açtı: Asch, Dumbreck, Henzler ve Ragginger'in oluşturduğu takımın sürdüğü Porsche 911, 14. Nürburgring 24 Saat Yarışı’nı yalnızca 20. olarak bitirebildi. Halbuki Falken ilk 10'daki yerini korumak istiyordu. Yarışın galibi ise ilk zaferini elde eden Mercedes'ti (SLS AMG GT3).


Ancak görüldüğü gibi mekanik sporların nasıl sonuçlanacağını bilmek mümkün değil. Önceden öngörülemeyen etkenlerin de dikkate alınması lazım. Bu tür etkenler ile bu sene bol miktarda karşılaşıldı. Bunlar arasında ilk akla geleni yağmur: Akşamın geç saatlerinde bastıran sağanak yağış ve kalın sis nedeniyle gecenin büyük bir bölümü boyunca (gece 11'den sabah 8'e kadar) yarışa ara verildi. Ancak ertesi sabah tekrar başlayan yarışın ilk anları oldukça çekişmeli geçti.

Pist üzerindeki Porsche'de Falken lastikler kullanılıyorTelif hakkı © : Falken

Halbuki Falken Motorsports tarafından kullanılan Porsche 911 GT3 R ateşli tartışmaların kaynağı olmuştu. Yarışın son birkaç turuna kadar ilk on takım içerisinde yer almış, hatta yeri gelmiş birinciliğe dahi oturmuştu. Fakat daha sonra otomobil henüz slick lastikler ile sürüş gerçekleştirirken bardaktan boşalırcasına yağan yağmur nedeniyle ilk spinlerinden birini attı. Neyse ki bu aksiliğin ciddi bir sonucu olmadı. Yarışın sonlanmasına birkaç tur kala bir rakip ile gerçekleşen sürtüşme pilotun garaja girmesine neden oldu... Porsche, 200'e yakın rakip arasında yarışı 20. bitirerek son derece gurur verici bir sonuç elde etti.


Falken seneye daha iyi bir performans sergilemek üzere geri dönecek. Bu marka Nurburgring yarışlarına zaten 1990'lı yılların sonundan beri düzenli olarak katılmakta. O zamandan beri sırasıyla Nissan (Skyline GT-R), Toyota (Supra) ve son olarak da 2011'den beri Porsche markalarını bu yarışlarda kullandı. Bu sene kullanılmaya başlanan Porsche 911 GT3 R, 6 silindirli motorunun 520 beygir güç üretmesini sağlayan yeni bir aerodinamik donanıma sahip.


Takımda ise her biri deneyimli ve Nordschleife pistinin emektarı birer pilot olan Sebastian Asch, Peter Dumbreck, Wolf Henzler ve Martin Ragginger bulunmaktaydı.


Martin Ragginger'ın sürdüğü Porsche 911 GT3 ile bir pist turu da siz atın

Daha fazla bilgi için:
>> Falken Motorsports'un internet sitesi 
>> Nürburgring'in internet sitesi