Spor ve ultra yüksek performans lastikleri, lastik ve yarış - Michelin, N0 sayesinde Porsche Carrera GT'nin performansını arttırmayı planlıyor

Michelin, N0 sayesinde Porsche Carrera GT'nin performansını arttırmayı planlıyor

Spor 28.08.2013, Hakan

Porsche, tarihindeki en yüksek performanslı otomobili olan 918 Spyder'ın lansmanını gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Ancak Michelin aynı zamanda bu otomobilin atası olan Carrera GT'ye de ilgi duyuyor.

Porsche Carrera GT & Michelin Ünlü Porsche Carrera GT'de Michelin N0 lastikler kullanılıyor - Telif hakkı © : Michelin

Fransız lastik imalatçısı Michelin, Porsche'nin ayrıcalıklı bir ortağı. Michelin, Alman otomobil üreticilerinin birçok yeni tasarımını donatmakta olup bir taraftan uzun süredir geri planda kalan modeller üzerinde de çalışmaktadır.

Carrera GT'yi hatırlıyor musunuz? 
2003 yılında piyasaya sürülen bu süper otomobil, o zamanın Ferrari Enzo'su ve diğer Mercedes SLR'leri ile rekabet ediyordu. Şimdilerde ise Michelin’in yeni hamur teknolojisi sayesinde performans seviyesini daha da öteye taşıyor. Nitekim, Michelin, Carrera GT'nin orijinal lastiği Pilot Sport PS2'nin yerini almak üzere N0'ı sunuyor. 

265/35 ZR 19Y N0 ve 335/30 ZR 20 108Y (katalog ücretleri sırasıyla 434 ve 591 Avro) boyutlarındaki bu lastik, Michelin'e göre yeni yapısı ve bir araya getirilen birçok hamur sayesinde daha uzun bir kullanım ömrüne sahip (yolda %10, pistte %20). Carrera GT'nin denge performansı da artacak. Aracın pist üzerinde daha iyi zamanlara imza atması açısından bu iyi bir şey.

Porsche Carrera GT 612 beygirlik bir V10 atmosferik motora sahip olup 334 km/saat'lik bir maksimum hıza ulaşabilir.

 

Porsche Carrera GTTelif hakkı © : Michelin