Spor ve ultra yüksek performans lastikleri, lastik ve yarış - Michelin, Nürburgring pistinde Seat Leon Cupra R ile yeni bir rekor kırıyor

Michelin, Nürburgring pistinde Seat Leon Cupra R ile yeni bir rekor kırıyor

Spor 20.03.2014, Can

Porsche 918 Spyder ile kırmış olduğu rekorun ardından yeni Michelin Pilot Sport Cup 2, Seat Leon Cupra R ile Nordschleife pistinde yeni bir rekoru daha alt ediyor.

Michelin Pilot Sport Cup 2 2014 Cenevre Otomobil Fuarı Nürburgring pistinde Michelin Pilot Sport Cup 2'den yeni bir rekor! - Telif hakkı © : rezulteo

Rekorlar diyarı

Sunmakta olduğu modellerin değerini kanıtlamak isteyen bir spor otomobil üreticisi için ünlü Nürburgring pisti harika bir seçenek teşkil ediyor. Neredeyse bütün sportif yeniliklerin bu pisti turladığını düşünecek olursak kronometre sonuçlarını bir sıralamaya koyarak piyasadaki ürünlerin sergiledikleri güç hakkında oldukça net bir fikir elde edebiliriz. Bu doğrultuda birkaç ay önce Porsche yeni süper otomobili 918 Spyder ile bu piste gelmiş ve seri üretim otomobiller için kronometre rekorunu alt üst etmeyi hedeflemişti. 6 dakika 57 saniyelik bir tur zamanı ile de bu hedefini başarıyla yerine getirmişti. Daha önce hiçbir seri üretim spor otomobili Nordschleife pistini bu kadar hızlı tamamlayamamıştı. Bu rekor sırasında kullanılan lastikler ise Michelin Pilot Sport Cup 2 idi.

Seat'da Michelin Pilot Sport Cup 2 lastiklerTelif hakkı © : rezulteo

Seat Leon Cupra R, Nürburgring'in yeni önden çekiş kralı

Seat Leon Cupra RTelif hakkı © : rezulteo

Nordschleife pistinde koşulan bu kronometre rekoru denemelerinin artık neredeyse bütün spor otomobil kategorilerini ilgilendirdiğini söylemek mümkün. En yüksek performansa sahip önden çekişli araçlar segmentinde ise en iyi zamanı elinde bulunan Megane RS, Seat'ın yepyeni modeli Leon Cupra R tarafından tahtından edildi. İspanyol otomobil üreticisinin Michelin Pilot Sport Cup 2 lastikleri ile donatılan kompakt aracı 8 dakikanın altına (tam olarak 7 dakika 58 saniye) inerek Renault'nun rekorunu kırdı ve neredeyse 10 saniye kadar geliştirdi. Seat üretimi bu hız canavarının rekor performansında dört silindirli motor ünitesinin sağladığı 280 beygirlik gücün payı büyük. Ancak Michelin'in pist üzerinde kullanıma uygun bütün yol lastikleri gamının en yüksek performanslı üyesi de büyük bir övgüyü hak ediyor. Bu yeni rekorun ne zaman kırılabileceğini ise zaman gösterecek.