Spor ve ultra yüksek performans lastikleri, lastik ve yarış - Yeni bağlantılı lastik çözümü Michelin Track Connect

Michelin Track Connect ile pistlere hakim olun!

Spor 13.04.2018, Yannick O'Conor

Michelin yeni bağlantılı lastik çözümünü İspanya’daki Almeria pistinde gerçekleştirilen bir etkinlik sırasında tanıttı. Bu teknoloji pist tutkunlarının vazgeçemeyeceği bir teknoloji olacak.

Porsche_Michelin_TrackConnect Michelin, bir Porsche GT3 üzerinde Track Connect uygulamasını tanıttı - Telif hakkı © : Michelin

Bu teknoloji Pilot Sport Cup 2 ile sunuluyor

Güneşli bir günde organize edilen bu etkinlik çerçevesinde bir adet Ferrari 488 GTB ve birkaç adet Porsche GT3, Almeria pistinde hazır bulunuyor: Michelin lastiğe bağlanan yeni teknolojisini tanıtmak için bu hız canavarlarını kullanmayı tercih ediyor. Track Connect adı verilen bu çözüm lastiği bir telefon uygulamasına bağlayan ve lastiğin durumunu gerçek zamanlı olarak takip etmeye olanak tanıyan bir ortamdan oluşuyor.

Şimdilik bu teknolojiye sahip olan tek lastik Pilot Sport Cup 2’nin içerisine yerleştirilen sensör, alıcı bir cihaz ile iletişim kuruyor. Araç içerisindeki çakmak soketine veya USB yuvasına bağlanan bu cihaz bir takım sinyalleri telefon uygulamasına aktarıyor ve bu telefon uygulaması da verileri işleyip kullanıcıya sunuyor. Bu tür bir teknoloji otomobil sporunda yeni bir uygulama olmasa da geniş bir tüketici kitlesine ilk defa sunuluyor. Michelin ve Club Porsche Fransa üyelerinin iş birliği neticesinde geliştirilen bu sistem birçok üretici firmanın ortak bir girişimi. Michelin’in bağlantılı lastik pazarlama sorumlusu Jean-Philippe Desfarge bu durumu şu şekilde ifade ediyor: “Michelin Track Connect ürünü tüketicilerin geri bildirimlerinden esinlenilerek oluşturuldu. Bundan birkaç ay önce kullanıcılar pist üzerindeki basınç ve ısı parametrelerinin onlar için büyük bir önem taşıdığını ifade ettiler.”

PilotSportCup2_Michelin_TrackConnectTelif hakkı © : Michelin

Her turda Michelin yanınızda

Track Connect, optimize bir sürüş deneyimi sunmak üzere kullanıcılara yarış sürecinin her aşamasında eşlik etmeyi amaçlıyor. Uygulama, piste çıkmadan önce aracın tipine, zemin türüne ve iklim şartlarına bağlı olarak optimal basınç değerini tavsiye ediyor. 

Sürüş boyunca uygulama, lastiklerin basınç ve ısı değerlerini büyük bir hassasiyet ile gerçek zamanlı olarak gösteriyor. Bir sürüş performansı hesaplayıcısı aracın dengesini ve aşırı/yetersiz dümenleme eğilimlerini belirtiyor. Bu uygulama içerisinde ayrıca bir kronometre de bulunuyor. 

Pist sürüşü sona erdiğinde kullanıcı her tur için kaydedilmiş olan farklı verilere göz atabiliyor ve tekrar direksiyon başına geçmeden önce uygulayabileceği optimal ayarları tespit edebiliyor.

 

Çeşitler

Michelin Track Connect çözümü Pilot Sport Cup 2’nin 18 ile 21 inç arasındaki 11 farklı ebatta mevcut olacak. Herhangi bir lastik yenilemesi sırasında sistemi yeni lastik takımınızda kullanabileceksiniz. 

Michelin Track Connect videosu: