Spor ve ultra yüksek performans lastikleri, lastik ve yarış - Michelin'den piste yönelik ultra sportif lastik Pilot Sport Cup 2 R

Michelin, yeni Pilot Sport Cup 2 R lastiği ile bütün hız rekorlarını kırmak istiyor

Spor 26.07.2018, Yannick O'Conor

Fransız lastik üreticisi Michelin, tur zamanı rekorlarını kırmak üzere tasarlanan ve aynı zamanda normal trafikte kullanım onayını elde eden yarı slick lastik Pilot Sport Cup 2 R'yi tanıttı.

Michelin Pilot Sport Cup 2 R, pist rekortmeni bir lastik Michelin Pilot Sport Cup 2 R öncelikle Porsche 911 GT2 RS ve GT3 RS için sunulacak - Telif hakkı © : Michelin

Endüstri liderlerinin eseri

Nisan ayında Porsche GT3 RS, Nürburgring pistinin 20,6 km'lik Kuzey Halkası'ndaki (Nordschleife) tur zamanını 7 dakikanın altına çekmişti. Michelin ve özel üretim Pilot Sport Cup 2 lastikleri de bu performansın yakalanmasında rol oynamıştı. Michelin, başka otomobil üreticilerinin kullanım onayını edinmeyi beklerken şimdiden tüm Porsche 911 GT2 RS ve GT3 RS sahiplerine sunulan yeni Pilot Sport Cup 2 R lastiğini tanıttı.

 

 

Sıra dışı performans özellikleri

Michelin üst sınıf araçlara alışkın deneyimli sürücülere en iyi performans özelliklerini temin etmek istiyordu. Yolda kullanım onayını elde eden Pilot Sport Cup 2 R, "Racing" (Yarış) anlamına gelen R harfinden anlaşılacağı gibi temel olarak piste odaklanıyor. İtalya'daki Nardò pistinde gerçekleştirilen testler kuşkuya yer bırakmıyor. Michelin Pilot Sport Cup 2 R, bir önceki modeline oranla %30 daha fazla güç sunuyor. Bu da pist üzerinde kilometre başına ortalama 0,5 saniye artış demek!

Michelin Pilot Sport Cup 2 R Porsche'nin kullanım onayına sahipTelif hakkı © : Michelin

Bu sonuca ulaşabilmek için Michelin mühendisleri doğrudan yarış lastiklerindeki teknolojiyi esas alarak kavramayı arttıran bir bileşim kullanmış. Michelin Pilot Sport Cup 2 R'nin sırt tasarımı kuru pist şartları için özel olarak geliştirilmiş. Lastiğin dış alanındaki çentiklerin sayısı daha az ve merkez hatlar daha dar bir yapıya sahip. Fransız üreticiye göre bunlar lastik rijitliğini arttırarak kavrama becerisini yükseltiyor ve aynı zamanda daha iyi bir sürüş hassasiyeti temin ediyor. Michelin, bu doğrultuda lastiğin zemin üzerindeki temas alanının %10'a yakın oranda arttığını belirtiyor. Bu sayede Michelin Pilot Sport Cup 2 R ultra yüksek performanslı araçların potansiyelini maksimum ölçüde kullanabiliyor.


 

Çeşitler

Michelin Pilot Sport Cup 2 R lastiği şu anda Porsche distribütör ağında 265/35 ZR20 (99Y) XLTL ve 325/30 ZR21 (108Y) XLTL ebatlarında mevcut olup yakın zamanda diğer kanallardan da satışa sunulacak.