Spor ve ultra yüksek performans lastikleri, lastik ve yarış - Pikes Peak 2013: Sébastien Loeb'in Peugeot 208 T16'sında Michelin kullanılacak.

Pikes Peak 2013: Sébastien Loeb'in Peugeot 208 T16'sında Michelin kullanılacak

Spor 30.05.2013, Hakan

Birçok kez Dünya ralli şampiyonu olan Sébastien Loeb 30 Haziran’da Colorado’daki 4.300 metrelik Pikes Peak yarışına özel olarak hazırlanmış bir Peugeot 208 T16 ile katılacak. Bu güçlü canavarın (875 kg’lık bir ağırlığa karşılık 875 beygirlik bir güç) kavrama kabiliyetini garanti altına almak için Peugeot Sport, bu efsanevi tırmanma yarışına yabancı olmayan Michelin’den ekstra geniş “slick” lastikler geliştirmesini istedi.

Peugeot 208 T16 Pikes Peak'te Michelin lastikleri kullanılıyor Peugeot 208 T16 Pikes Peak'te Michelin lastikleri kullanılıyor - Telif hakkı © : Peugeot Sport

908 isimli modelinin geliştirilmesine ani bir şekilde son verilmesi nedeniyle darbe alan Peugeot Sport ciddi bir şekilde kısılan bütçesine uygun bir hedef arayışına girmişti. Bir şampiyonaya katılamadığından azmini ve deneyimini göstermesine olanak sağlayacak prestijli bir yarışa katılması gerekiyordu. Olasılıklar arasında Ari Vatanen’in 1988’de 405 T16’sı ile sükse yaptığı efsanevi Pikes Peak yarışının ismi hızlı bir şekilde sivrildi.

 En ünlü tırmanma yarışı

Romain Dumas'ın Porsche'si (Pikes Peak 2012)Telif hakkı © : All Rights Reserved

Pikes Peak, Colorado’da bulunan çorak bir dağ olup 4.300 metre yüksekliğindeki zirvesine kadar virajlarla bezenen asfalt bir yol ile kaplanmıştır. Bu nedenle de “The race to the clouds” (Bulutlara Yarış) lakabını almıştır. Yaklaşık yüz yıldır otomobiller ve motosikletler bu doğal abidenin tepesini fethetmek üzere yarışırlar. Pikes Peak aşağıdaki karakteristikleriyle gerçek bir tırmanma yarışıdır: 20 km’lik baş döndürücü bir tırmanış (600 metreye yakın derinlikteki uçurumlara sahip bu pistte herhangi bir güvenlik bariyeri bulunmamaktadır), 1.440 metrelik bir yükselti farkı, 156 viraj ve 2012’de Rhys Millen’in Hyundai otomobili ile kırdığı 9 dakika 46 saniyelik bir parkur rekoru. Yarış mevsiminde burada koşulan yarışlardan en ünlüsü güç sınırının konulmadığı Unlimited kategorisidir. Otomobil üreticileri ve pilotlar için gerçek bir meydan okuma olan bu yarış Peugeot Sport takımının moral toplamak için tam ihtiyaç duyduğu bir fırsat.

 

875 kg’lık bir ağırlığa karşılık 875 beygirlik bir güç

Peugeot 208 T16 için Michelin marka Telif hakkı © : Peugeot Sport
On beş kadar mühendis ve mekanisyen bu etkileyici 208 T16 Pikes Peak’i yalnızca dört ayda tasarlamış ve geliştirmiştir. 908’den alınan çok sayıda unsura sahip olan bu canavar 875 kg’lık bir ağırlığa karşın 875 beygirlik bir güç üreterek nefes kesici bir ağırlık/güç oranı ortaya koyar. Bir Formula 1 aracına yakışacak hızlanma performansları gösterir: 0’dan 100 km/saat’e 1,8 saniyede, 0’dan 200 km/saat’e ise 4,8 saniyede çıkar. Yerinde duramayan bu prototipi zeminde tutabilmek için Peugeot Sport, aracın aerodinamiği üzerinde özel olarak çalışmıştır. Dört adet çeker tekerin asfalta tutunmasını sağlamak için Michelin’e ekstra geniş (31/71/18) “slick” lastik siparişi verilmiştir.


Sébastien Loeb bu zorlu yarışa Peugeot ve Michelin ile katılıyor

Sébastien Loeb yarışa Peugeot ve Michelin ile hazırlanıyorTelif hakkı © : Peugeot Sport
Geriye bir tek otomobili sürecek olan pilotu bulmak kalıyordu. Böyle bir yarış otomobilinin direksiyonuna geçmek için Sébastien Loeb’den daha uygunu var mı? Red Bull’un teklif götürdüğü bu dünya şampiyonu ralli pilotu beklentileri geri çevirmedi. Yoğun programına rağmen Peugeot ekibiyle beraber bu sorumluluğu üstlenmeyi kabul etti. Kısa bir süre önce de Fransa'nın Provence bölgesinde bulunan Ventoux Dağı'nın yokuşlarında antrenmanlara başladı. Projeye geç dahil olan pilotun elinde bu yeni prototipi yakından tanımak için oldukça sınırlı bir zaman vardı. Pikes Peak parkurunun dolambaçlarını ise 8 ve 9 Haziran tarihlerinde ilk defa keşfedecek.  Bu yarışı yakından tanıyan Michelin'in yardımıyla markanın sunmakta olduğu birbirinden farklı lastikleri deneyecek.


Ventoux Dağı'nda (Fransa) son prova

 

Bizi çekişmeli bir yarış mı bekliyor? Yanıtı 30 Haziran'da alabileceğiz

Elindeki bütün avantajlara rağmen zafer garanti değil. Bu yarışa ilk defa katılan  şampiyon pilotun parkuru yakından tanıyan rakiplerle yüzleşmesi gerekecek. Bu rakipler arasında özellikle Fransız Jean-Philippe Dayraut (Mini) ve Romain Dumas (Norma) bulunuyor. Sébastien Loeb alçak gönüllü bir tavır sergiliyor ancak Peugeot Sport’un ona güveni tam. Bahisler açıldı. Herkes 30 Haziran’ı bekliyor.


Daha fazla bilgi için

>> Peugeot-Sport’un resmi sitesi 
>> Redbull resmi sitesi – King of the Peak (Peak’in Kralı) 
>> Pikes Peak International Hill Climb Yarışı’nın internet sitesi