Spor ve ultra yüksek performans lastikleri, lastik ve yarış - Pirelli, önümüzdeki üç yıl boyunca Formula 1'in resmi tedarikçisi olacak

Pirelli, önümüzdeki üç yıl boyunca Formula 1'in resmi tedarikçisi olacak

Spor 31.01.2014, Rezulteo

İtalyan lastik imalatçısı Pirelli, Formula 1 ile imzalamış olduğu sözleşmeyi kısa bir süre önce önümüzdeki üç sezon için uzattığını açıkladı.

Pirelli Lastik Formula 1 Pirelli'yi daha üç sezon boyunca Formula 1 pistlerinde görebileceğiz. - Telif hakkı © : Pirelli

Uzun ömürlü bir ortaklık

 Pirelli  2011'de Dünya  Formula 1 Şampiyonası'nın resmi lastik tedarikçisi olarak Bridgestone'dan bayrağı devralmıştı. Pirelli'nin gerçekleştirdiği bu ortaklık önemli olmasının yanı sıra son derece riskli. Çünkü yarış yönetmeliği şampiyonaya görsel açıdan zevk katmak amacıyla çabuk aşınan lastikler istiyor. Bu zorlu şartname  zaman zaman marka imajına zarar verebiliyor. Son üç yıldır lastiklerin kattığı gerçek performans artışı hakkında sayısız polemiğe tanık olduk.  Ancak Pirelli bu şampiyonaya olan ilgisini hiç kaybetmedi. Bununla birlikte bir ay kadar önce bu lastik imalatçısının yarış yönetmeliğinde yol tutuşu daha güçlü lastiklerin kullanılması doğrultusunda değişiklik yapılmadığı takdirde organizatörleri şampiyonadan çekilmekle tehdit ettiğini öğrendik.

 

Üç sezon daha

Birkaç gün önce Pirelli, Formula 1 Şampiyonası ile olan sözleşmesini yenileyerek bu alandaki faaliyetlerini sürdürmek istediğini açıkladı. 2016 sonuna kadar (en az) bu şampiyonanın tek kişilik yarış otomobilleri Pirelli lastiklerini taşıyacak. Formula 1'in teknik yönetmeliği çerçevesinde bu sene atmosferik V8 motorların yerine turbo kompresörlü V6 motorların kullanılmaya başlanacağı ve bunun yanı sıra geliştirilen aerodinamik yenilikler nedeniyle bizi birçok yeniliğin beklediğini tahmin edebiliriz. Bu değişikliğin otobil üzerindeki kuvvetlere nasıl bir etki edeceğini ve bu lastiklerin yeni sezonda nasıl bir performans ortaya koyacağını bekleyip göreceğiz.