Spor ve ultra yüksek performans lastikleri, lastik ve yarış - Yokohama Advan Sport V105, BMW M5'de orijinal ekipman oluyor

Yokohama, yeni BMW M5'in fabrika çıkışı lastiklerini temin ediyor

Spor 28.05.2018, Yannick O'Conor

Japon lastik üreticisi Yokohama bir kez daha Alman menşeli otomobil üreticisi ile iş birliği gerçekleştiriyor ve M5'in yeni modellerini fabrika çıkışında lastikleriyle donatıyor.

Yokohama BMW M5 drift Yokohama Advan Sport V105 yeni BMW M5'de orijinal ekipman olarak kullanılacak - Telif hakkı © : BMW

BMW ve Yokohama, başarı vaat eden bir ortaklık

Bir süre önce BMW X3'ün orijinal ekipman lastiklerini sunacağını öğrendiğimiz Yokohama bu defa yepyeni M5'i Advan Sport V105 lastikleriyle donatacak. Mart ayının başından beri bütün dünyada satışa sunulan bu Alman üretimi spor araç ön aksta 275/40 ZR19 (105Y) ve arka aksta 285/40 ZR19 (107Y) boyutunda bu Ultra Yüksek Performans lastiğini kullanabilecek.

Yeni BMW M5 tam anlamıyla göz dolduruyor. 4,4 litrelik çift turbo beslemeli V8 motoru 625 beygire kadar çıkan bir güç üretiyor ve 750 Newtonmetrelik bir maksimum tork değerine sahip. Daha fazla güç ve daha fazla torka ek olarak Alman markanın xDrive isimli dört çeker tahrik sistemi aynı zamanda daha fazla kontrol sunuyor. Dolayısıyla bu canavarın yaratacağı kuvvetleri kaldırmak için iyi lastiklere ihtiyaç var. Yokohama'nın mühendislerinden ve halihazırda Porsche, Audi ve Mercedes gibi markaların benzer araçlarında kullanım onayına sahip olan Advan Sport V105 lastiğinden işte tam olarak bu ihtiyaca bir yanıt sunulması bekleniyordu. Görev Japon lastik üreticisi tarafından başarıyla yerine getirilmiş gibi görünüyor zira söz konusu lastik Münih kökenli firmanın onayını aldığını gösteren ünlü BMW yıldızı ile işaretlenecek. 

Yokohama her ne kadar bu sene öncesine kadar bu Alman üreticinin binek araçlarını donatmamış olsa da Japon lastik üreticisi, yarış dünyasında BMW ile uzun bir geçmişe sahip. Schnitzer takımının BMW M3'ü 1987 ve 1988 yıllarında Yokohama lastiklerini kullanarak birçok şampiyonada derece kazanmıştı. Yokohama lastiklerini kullanan diğer birçok BMW, Nürburgring ve Spa-Francorchamps 24 Saat Yarışları gibi diğer prestijli yarışlarda da galibiyeti elde etmişti. Daha yakın geçmişten örnek vermek gerekirse bu Japon lastik üreticisi, BWM modellerinin hazırlanmasında uzmanlaşmış olan ve Japonya'da (üstelik Yokohama şehrinde) kurulu ünlü modifiye araç mağazası Studie AG ile ortak bir çalışma gerçekleştirmişti.