Kamaz kamyonu Kamaz takımına ait kamyonun direksiyonuna geçen Rus rallici Karginov, Dakar 2014'de galibiyeti yakaladı - Fotoğraf telif hakkı ©: All Rights Reserved

On üç etap, 5212 kilometresi yarışlardan oluşan 9188 kilometrelik bir mesafe ve yarış birincisi ile ikincisi arasında sadece 3:11 dakika.

De Rooy için umut verici başlayan yarış bir sürpriz ile sonuçlandı

Hollandalı Gérard de Rooy (Iveco) için yarış çok güzel başlamıştı. 2013 Dakar yarışına kesin gözüyle bakmasına rağmen yarış sonlarına doğru yaşadığı arızalar ve lastik patlamaları nedeniyle galibiyeti elinden kaçıran de Rooy, takım arkadaşları Tom Colsoul ve Darek Rosewald ile birlikte bu seneki yarışta rövanş almayı planlıyordu. Rallinin 2014 organizasyonundaikinci etap gecesinden itibaren genel klasmanda liderliği ele geçiren Hollandalı pilot bunu takip eden sekiz etap boyunca bu unvanı elinde tuttu. 8. ve 9. etaplarda yaşadığı sıkıntılara rağmen rekabeti bırakmadı. Rus pilot Karginov (Kamaz) ile arasındaki 7:56 dakikalık fark 11. etaptan itibaren erimeye başladı ve bu ikili arasındaki roller yer değiştirdiDe Rooy konsantrasyonunu kaybederek üçüncü sıraya düştü. Etabın finiş çizgisini Karginov'dan neredeyse 16 dakika sonra geçerek genel klasmanda onun 7:55 dakika gerisinde kaldı.

70 adet kamyon ile başlayan rallinin sondan bir önceki etabında50 araç hala mücadele veriyordu. Ancak olağandışı bir olay meydana gelmediği sürece zaferiyalnızca De Rooy veya Karginovelde edebilecekti. Genel klasmanda üçüncü olan Rus sürücü Nikolaev (Kamaz) bile o anda yarış liderinin yaklaşık 1 saat 36 dakika gerisindeydi. Dolayısıyla her şey bu son etaplarda belli olacaktı. Beklenen düello hayal kırıklığına uğratmadı! De Rooy, on ikinci etabı 31 saniye ile Karginov'un önünde bitirdi. Tekrar liderliği yakalamak için yeterli değildi ama heyecanı ve rekabeti tüm hızıyla korumaya yetti.

Heyecan dolu bir finiş

Şili'de gerçekleştirilen ve La Serena ile Valparaiso'yu birbirine bağlayan son etaba7:25 dakikalık bir ara ile başlayanKarginov ilk bakışta rahat bir mücadele gerçekleştirecek gibi görünüyordu. Bu yüzden gereksiz riskler almadan birincilik konumunu korumak istiyor gibi görünüyor ve bu doğrultuda temkinli bir sürüş gerçekleştiriyordu. Ancak kendisinin şahsen dahil olmadığı bir kaza nedeniyle uzun dakikalar boyunca pist üzerinde hareketsiz kaldı.

Bu süre boyunca etap galibiyetini yakalamayı umut edende Rooy saniyelerle yarışarak birincilik için bir başka Rus, Shibalov (Kamaz) ile kapıştı. 11:50'de gerçekten de Hollandalı Iveco takımı etabı birinci bitirdi. Karginov ise finiş çizgisini ondan yaklaşık 12 dakika sonra geçti. Kaza nedeniyle kaybedilen zaman hakkındaki değerlendirme sonucunda süresinden yalnızca 30 saniye düşürülmesine karar verildi. Sonuç olarak 3:11 dakika ile De Rooy'un ve 1 saat 34:52 dakika ile Nikolav'ın önünde podyum birinciliğini elde etti. Yarışın Fransız katılımcıları arasında birincilik ise yarış galibinin 22 saat 19 dakika gerisinde kalarak 22. sırayı elde eden Jo Adua'ya ait (Iveco, Team de Rooy).

Valparaiso Fotoğraf telif hakkı ©: rezulteo transport

MINI zirvede, Coma ise dördüncü kere şampiyon

Otomobil kategorisindeMINI üçüncü Dakar şampiyonluğunuelde etmenin yanı sıra podyumdaki ilk üç sıranın üçünü de elinde tuttu. 2004'de motosiklet kategorisi şampiyonu olan Nani Roma bu sezon Dakar'daki ilk otomobil şampiyonluğuna imzasını attı. Ancak rallinin Valparaiso'da sonlanmasına iki etap kala kazanan takımın yöneticileri tarafından takım sürücülerine iletilen "kendi aranızda kapışmayın" yönergesi nedeniyleheveslerin kursakta kaldığı söylenebilir. Önceki iki etabı zaferle sonuçlandıran ve MINI'ye iki sene art arda şampiyonluk tattıran Stéphane Peterhansel bir süreliğine bu yönergeye başkaldırsa da nihayetinde galibiyeti takım arkadaşına bıraktı.

Motosiklet kategorisinde şampiyonluk dördüncü defa İspanyol pilot Coma'ya ait. Bu başarı aynı zamanda KTM takımına 13. Dakar galibiyetini sundu. Yine bir İspanyol olan Jordi Viladoms (KTM) ve Fransız Olivier Pain (Yamaha) ise onun hemen arkasında yer aldı. En son etap dâhil olmak üzere rallinin dört etabında zafer elde eden Fransız pilot Cyril Desprès (Honda) ise dördüncülük ile yetindi.

Son olarak T4 kategorisinde Hızlı Servis alanındaki liderliği ise Fransız sürücü Arnaud Missaggia (Mercedes) hak ediyor.

Bu yazı işinize yaradı mı?

Aynı konu hakkındaki diğer yazılar

Dakar 2014: Özenle seçilmiş güzergahlar

09/01/2014 - Taşımacılık dünyası

5 Ocak 2014 tarihinde 71 kamyon ile bunların direksiyonlarına geçen 205 pilot ve eş-pilot iki Arjant ...

Okuyun›