Sıcak kaplama Lastiklerin çoğu sıcak kaplamadan geçer - Fotoğraf telif hakkı ©: fr.fotolia.com/rezulteo.com

Yalnızca lastik sırtının değiştirilmesinden ibaret olan tekrar kaplama işlemi düşük bir ücret karşılığında lastiğin kullanım ömrünü arttırmaya olanak sağlar. Bu sonuca ulaşabilmek için iki farklı yöntem mevcuttur.

Sıcak ve soğuk reaksiyon

Lastiklerin çoğu sıcak kaplamadan geçer. Lastik kontrolü ve fırçalama işlemleri sonrasında karkas üzerine ham bir kauçuk katmanı yerleştirilir. Sonrasında lastik olduğu gibi sıcak bir kalıba oturtulur ve vulkanizasyon denen işlem gerçekleştirilir. Bu şekilde hamur katmanı karkasa "kaynar" ve çevresel yapısına uyum sağlar. Sıcak kaplama işlemi yeni lastik üretiminde de gerçekleştirildiğinden bu uygulamanın daha yaygın olması normaldir.

Soğuk kaplama sırasında ise lastik sırtı önceden vulkanize edilir. Lastik sırtı karkas üzerine oturtulmadan önce nihai desenine sahiptir. Karkas ile lastik sırtı arasına yapışkan bir hamur katmanı yerleştirildikten sonra lastik bir etüve konulur ve bütün bu elemanları birbirine yapıştıracak olan nihai vulkanizasyon meydana gelir. Üstelik özellikle "low-cost" veya "düşük bütçeli" profillere sahip bazı lastiklerin sıcak kaplama işleminden geçirilmesi mümkün olmayabilirken bu tür lastiklerin soğuk bir kaplamadan geçirilmesi kabul edilebilir.

İster sıcak ister soğuk kaplamadan geçmiş olsun bu işleme tabi olanbütün lastikler sürüşe uygun olup olmadıklarının tespit edilmesi için nihai bir kontrolden geçer. Bu yöntemlerin her ikisi de lastiklerin neredeyse hiç kullanılmamış hallerine eş değer bir kaliteye sahip lastikler elde edilmesini sağlar.

Markadan markaya değişmekle beraber lastik imalatçıları genelde bu iki kaplama yöntemini birbirinden ayırmak için bunlara farklı isimler verirler. Örneğin Continental sıcak kaplamadan geçmiş lastiklerine ContiReismini verirken soğuk kaplamadan geçmiş lastiklerini ContiTread olarak adlandırır. Michelin ise Remixve Recamicisimlerini kullanır.

Bu rehber işinize yaradı mı?

Bu makalede bahsedildi

Aynı konu hakkındaki diğer yazılar

Tasarım aşamasından itibaren kontrollü bir aşınma

Pratik tavsiyeler

Lastiklerin aşınması kaçınılmazdır. Lastik imalatçıları her yeni nesilde lastiklerinin kilometre ömr ...

Okuyun›

Lastiğin kullanım ömrünü arttırmaya yönelik bir çözüm olarak diş açma

Lastik bakımı

"Diş açma" işlemi adından da anlaşılacağı gibi aşınmış bir lastik sırtı üzerindeki diş yapısı deseni ...

Okuyun›