Yeni lastikler : Lastik üreticilerinin en son ürünleri - Bridgestone Blizzak LM001: Mükemmeliyeti hedefleyen bir kış lastiği

Bridgestone Blizzak LM001: Mükemmeliyeti hedefleyen bir kış lastiği

Yeni lastikler 10.03.2014, Serdar

Yeni kış lastiği Blizzak LM001'in lansmanı çerçevesinde Bridgestone bizi İsveç’in bir kasabası olan Vidsel'deki Swedish Proving Ground isimli ağır kış şartlarına sahip test merkezine çağırdı. Birçok farklı etkinlik aracılığı ile kış lastikleri kategorisinde bir referans olmayı hedefleyen bu yüksek performanslı kış lastiğini keşfetme şansını yakaladık.

Bridgestone LM001 Bridgestone Blizzak LM001, Swedish Proving Ground'da testten geçirildi - Telif hakkı © : rezulteo

Bridgestone'un Kuzey Kutup Dairesi yakınlarında bulunan bu geliştirme merkezi bize yabancı değil. Daha önce birçok farklı kış lastiği ürününü ve prototipini bu pistlerde test etme imkanını bulmuştuk.

 

Blizzak LM001: Ödünsüz bir lastik

 

Bridgestone Blizzak LM001 Diş YapısıTelif hakkı © : Bridgestone
Kış koşullarına sahip yollar birçok farklı sürüş şartına sahip olabilir: Buz, erimiş kar, yağmur, kuru yol... Bridgestone da Blizzak LM001'in şartnamesini bu tespitten yola çıkarak oluşturdu.

Teknoloji açısından bu yeni ürün "horn lugs" olarak adlandırılan geniş kılcal kanallar ile donatılmış orijinal bir sırt deseni tasarımına sahip. Bu kılcal kanallar omuz alanına yaklaştıkça daha da geniş bir yapıya sahip olmakla beraber bu özelliğin sağladığı faydalardan biri daha iyi bir su ve kar tahliyesidir. Bu sayede lastik, zemin ile daha iyi bir temasa sahip olur. Bu geniş kanallar karlı zemin üzerindeki hareket kabiliyetini ciddi ölçüde arttırır.

Bridgestone LM001 Akış Telif hakkı © : Bridgestone
Bridgestone LM001 Akış sistemiTelif hakkı © : Bridgestone
Su tahliyesi açısından bakıldığında Bridgestone mühendislerinin lastik sırtındaki bağlantı bloklarının kenarlarını tahliye kanalları ile daha eğimli hale getirdiklerini görüyoruz. Çok keskin kenarlar su akışında türbülanslar yaratarak suyun etkili bir şekilde tahliye edilmesini engeller (yandaki şekillere bakabilirsiniz). Görünüşte ufak bir değişiklik gibi görünen bu ince mühendislik tekniği Bridgestone mühendislerine göre ciddi anlamda performans artışı sağlıyor.

 

2 ve 3 boyutlu sırt blokları Bridgestone LM001Telif hakkı © : Bridgestone
Kış lastiklerinde gittikçe daha sık görülmeye başlanan 3 boyutlu kılcal kanallar da bu lastikte başarıyla kullanılıyor. Bu özellik, yol tutuşunu ve çekiş kapasitesini arttırmaya yardımcı oluyor. Bridgestone aynı zamanda daha yüksek bir aşınma direnci taahhüt ediyor.

 

 

Swedish Proving Ground'da Blizzak LM001 testi

Yeni lastiğinin performans özelliklerini sınavdan geçirmek amacıyla Bridgestone, test sahasında birbirinden farklı etkinlikler hazırladı. Bu etkinliklerin her birinde LM001 lastiği Continental ContiWinterContact TS 850 ile karşılaştırıldı. Japon lastik imalatçısının bir Alman markası olan Continental'ı rakip olarak seçmesindeki neden bu lastiğin kış lastikleri arasında bir referans görevi görmesi ve Avrupalı kuruluşların gerçekleştirdiği sayısız testte galip gelmesidir. Bu şekilde Bridgestone karşısına ciddi bir rakip almayı ve dolayısıyla bizlere sunulan test etkinliklerinde tarafsız bir konumda olmayı tercih etmiştir.

Bu iki lastik arasındaki performans farklarını Bridgestone tarafından sunulan rakamlar ile hazırlanacak ve kısa bir süre sonra sitemizde sunulacak olan grafik üzerinde görebilirsiniz.

 

Kısaca

İyi bir genel izlenim edindik. LM001, farklı şartlara sahip bütün test pistleri üzerinde gösterdiği hassasiyeti ve reaktivitesi ile bizleri derhal cezbetti. Karlı zeminde sürüş destek sistemlerinin (ESP ve ABS) sorunsuz bir şekilde işlemesi sayesinde bu lastik, sürücünün kendisini güvende hissetmesini sağlayan harika bir sürüş hissi temin ediyor. Bu lastiği birçok farklı koşulda test etme ve Continental marka rakibi ile karşılaştırma fırsatına sahip olduk. Bu testler frenleme, hızlanma, yokuşta kalkış, slalom, son derece çetin kış ve ağır kış şartlarında kontrol edilebilirlik gibi alanları içermekteydi. İki lastik birbirine çok yakın sonuçlar ortaya koydu. Continental'ın elde ettiği başarılar dikkate alındığında bu durum Bridgestone için gerçek bir övgü değerinde. Piyasanın en son üyelerinden biri olan Blizzak LM001, markanın en son teknik yeniliklerinden faydalanıyor ve İsveç pistlerinde yıllardır gerçekleştirilen geliştirme çalışmalarının meyvelerini topluyor. Özellikle karlı zeminde hareket kabiliyeti ve yol tutuşu alanlarında Continental'ın önüne geçiyor.

Tabi ki, Bridgestone bu lastikleri değerlendirmemiz ve karşılaştırmamız için bizlere lastiğe dair birçok rakam sundu. Ancak tarafsız bir karşılaştırma gerçekleştirebilmek için lastiklerin aşınma, kullanım ömrü, gürültü, kuru ve ıslak zeminde kavrama gibi birçok alandaki bütün performans değerinin dikkate alındığı kapsamlı ve dikkatli bir değerlendirme yapılması gerekir. Dolayısıyla bu iki lastik arasında genel anlamda bir sıralama yapmak mümkün değil.

Swedish Proving Ground'da gerçekleştirdiğimiz test sonucunda Blizzak LM001'in Avrupa test sınıflandırmalarında üst seviyelerde yer alacağı konusunda hiçbir kuşkumuz kalmadı. Ayrıca, bu sınıflandırmalar neticesinde söz konusu lastik hakkında, özellikle de testler sırasında değerlendirme imkanı yakalayamadığımız kuru ve ıslak zemindeki performansları ile ilgili daha genel bir fikir edinme şansına sahip olacağız.

Bu bilgilere ek olarak test etkinliğimizden ve Swedish Proving Ground'un sunduğu seçkin ortamdan görüntüleri aşağıdaki video ile sizlere sunuyoruz.

 

Blizzak LM001'in boyutlarına gelecek olursak, Bridgestone tarafından verilen en son bilgilere göre bu lastik bu sene 7 farklı boyutta (14 ile 15 inç arası) piyasaya sunulacak. 2015'den itibaren de boyut yelpazesinin 14 inç ile 20 inç arasında değişen 54 farklı boyuta genişletilmesi planlanıyor.