Yeni lastikler : Lastik üreticilerinin en son ürünleri - Cinturato Winter, Pirelli'nin uyum sağlayan kış lastiği

Cinturato Winter, Pirelli'nin uyum sağlayan kış lastiği

Yeni lastikler 14.09.2016, Tiphaine Rebondy

Lastik imalatçıları yeni bir sezona girmeye hazırlanıyor! Soğuk mevsimler için konfor ve güvenlik vaat eden yepyeni Cinturato Winter lastiği ile Pirelli daha şimdiden kışa hazırlık yapıyor. Birçok teknolojik yenilik ile donatılan bu kış lastiğini aşağıda sizlere tanıtıyoruz.

Pirelli’nin Cinturato Winter kış lastiği Kışı Pirelli'nin yeni Cinturato Winter lastikleri ile geçirin! - Telif hakkı © : Pirelli

Cinturato Winter: Her şey konfor ve güvenlik adına

Sportif lastikleriyle (Pzero gamı) tanınan Pirelli ünlü Cinturato gamının yeni kış lastiği üyesi Cinturato Winter ile sezona iddialı bir giriş yapıyor.

İtalyan lastik imalatçısı yoğun iş kullanımına yönelik araçlar için geliştirdiği bu lastikte teknik çalışmalarını kış şartlarında daha yüksek bir kavrama performansı sağlamaya odaklamış.

Pirelli Cinturato Winter'ın kış işaretlemesiTelif hakkı © : Pirelli

Akustik konfor açısından yaz lastiklerinden ilham alan kış lastiği Cinturato Winter yol üzerindeki ses seviyesini rakibi konumundaki lastiklere oranla 6 desibel düşürüyor. İmalatçı marka bu mevsimlik lastiği geliştirirken şehir aracı ve kompakt SUV sürücülerinin kış lastikleri kadar gürültü yaratmayan yaz lastikleri ile elde ettikleri yüksek konforu tekrar yakalamalarını sağlamayı hedeflemiş. Nitekim kış lastikleri sırt desenleri üzerindeki kanallar ve kılcal kanallar nedeniyle daha fazla gürültü üretirler.

İzlanda'nın zorlu buzul koşullarında gerçekleştirdiği testler aracılığıyla Pirelli aynı zamanda lastik sırtı tasarımını da yenileyerek suda kızaklama riskini düşürüyor ve her türlü kış şartında daha kısa frenleme mesafeleri elde ediyor.

 

Aşınma seviyesini size söyleyen bir kış lastiği

Pirelli Cinturato Winter aşınma seviyesini anında ifade edebilen orijinal bir işaretleme sistemine sahip. Yeni alınan lastiğin üzerinde "Now Snow"  yazısı okunabilir. Bu yazıyı oluşturan hamur hacmi azaldıkça "No snow" ("kar yok" anlamına gelir) yazısı ortaya çıkmaya başlar. Bu da karlı zemin üzerinde artık optimal performans garantisinin temin edilmediği anlamına gelir. Bu sayede sürücü lastiklerinin kendisine tam bir güvenlik sunup sunamayacağını detaylı bir şekilde şahsen tespit edebilir.

Pirelli Cinturato Winter ve Now Snow işaretlemesiTelif hakkı © : Pirelli


Pirelli yenilikçi teknolojiler sunuyor

  • Daha kısa frenleme mesafeleri: Aynı yönde birleşen çok sayıda kanaldan oluşan "Multiactive 4D Sipe" teknolojisi sayesinde daha iyi bir hareket kabiliyeti ve frenleme temin ediyor. Kar üzerinde frenleme sırasında bu kanallar lastik sırtını sıkıştırıyor ve kısa bir mesafede durmaya olanak tanıyor. Diğer durumlarda ise yine bu kanallar genişleyerek karı daha iyi kavrıyor ve hareket kabiliyetini arttırıyor. Islak zemin üzerinde bu kanallar lastik sırtını ısıtan ve bu sayede lastiklerin yol üzerindeki kavramasını kolaylaştıran bir hareket sergiliyor.
   • Daha düşük suda kızaklama riski: Lastik sırtı tasarımı çerçevesinde geliştirilen ok şeklindeki sırt bloklarının dağılımı ve yanal kanalların geometrisi (merkezde dar ve yanaklara doğru daha geniş) suyun kanallar aracılığı ile tahliyesini kolaylaştırıyor ve suda kızaklama olayının önüne geçiyor.

   • Akustik konfor: Pirelli 66 dB'lik bir değer ile (195/65 R15 boyutunda) rakip lastiklerin altında bir ses seviyesine ulaştığını ilan ediyor. Lastik sırtında bulunan ve üç farklı kanaldan oluşan kanal sisteminin özel yerleşimi ortaya çıkan sesleri dağıtarak gürültü kirliliğini ciddi miktarda azaltıyor.

   Yoğun bir kullanıma yönelik

   Pirelli, Cinturato Winter'ın güçlü kavrama ve kısa frenleme mesafesi alanında ortaya koyduğu maksimum istikrarın altını çiziyor. Bu yeni lastik her türlü kış şartında güvenlik sağlıyor ve özellikle elektrikli ve hibrit araçlara uygun bir yaz lastiği ile aynı akustik konforu sunabilmesi sayesinde üstün bir sürüş keyfini ve konforunu sürücülere sunuyor.

   Avrupa pazarına ve özellikle de kış lastiklerinin şiddetle tavsiye edildiği (veya zorunlu olduğu) ülkelere yönelik Cinturato Winter uzun kilometreler kaydederek araçlarını yoğun bir şekilde kullanan sürücülerin ihtiyaçlarına yanıt verebilir.

   Pirelli'nin yeni kış lastiği 14 ile 17 inç arasında değişen boyutlarda mevcut.