Yeni lastikler : Lastik üreticilerinin en son ürünleri - Çivisiz ağır kış lastiği Continental VikingContact 7

Continental VikingContact 7: Ağır kışların yeni ustası

Yeni lastikler 16.04.2018, Yannick O'Conor

Alman lastik üreticisi Continental kar ve buz üzerinde dengeli performans özellikleri sunan yeni çivisiz ağır kış lastiği Continental VikingContact 7’yi tanıttı.

Continental VikingContact 7 Continental VikingContact 7 yeni bir çivisiz ağır kış lastiği - Telif hakkı © : Continental

Çetin şartlarda dengeli performansa sahip bir lastik

Konu çetin kışlara geldi mi bu şartlar için özel üretim lastikler akla gelir. Zira kar ve buz ile kaplı yollarda tam bir güvenlik içerisinde sürüş gerçekleştirmek kimi zaman zor olabilir. Continental bu tür durumlarda hem buzlu hem de karla kaplı yollarda dengeli ve uyumlu bir kullanım sunacak yeni ağır kış lastiğini tanıttı: Continental VikingContact 7.

 

Kar ve buz üzerinde kullanıma uygun performans nitelikleri

VikingContact 7’nin kauçuk bileşimi sıfırın altındaki sıcaklıklarda esnek kalmak üzere geliştirilmiş. Aktif silika ve kolza yağı bazlı bir teknoloji lastiğin kar ve buz ile kaplı yollarda daha iyi bir kavrama sunmasına imkân tanıyor.

Birbirine bağlı kanal yerleşimi aşırı su ve erimiş karı tahliye ediyor. Kanalların tabanındaki küçük “köprüler” sert blokları birbirine bağlıyor ve lastiğin özellikle virajlardaki genel dengesini güçlendiriyor.

 

Continental VikingContact 7 pneu nordiqueTelif hakkı © : Continental

Çok sayıda kılcal kanal kar üzerinde sürüş durumunda küçük kar cepleri oluşturacak şekilde yerleştirilmiş. Bu sayede kar ile kaplı yollarda lastik kara daha iyi tutunuyor. Bu 3 boyutlu kılcal kanallar buz üzerinde minyatür bir çivi görevi görerek lastiğin zemini daha kolay kavramasına imkân veriyor.

Continental’a göre VikingContact 7 suda kızaklama alanında önceki modellerine oranla %7 daha verimli bir performans sunuyor ve ıslak zeminde daha kısa bir frenleme mesafesine sahip. Erimiş kar ve buz üzerinde %4 daha hassas bir sürüş sağlarken kar ve kuru yol üzerinde bu alanda %2’lik bir artış elde ediyor. Yuvarlanma direncinin de %3 düşürüldüğü belirtiliyor.

 

Çeşitler

Continental VikingContact 7 lastiği 14 ile 21 inç arasındaki jant çapları için 112 boyutta üretiliyor. Tabi ki kış şartlarındaki performans özelliklerini belgeleyen 3PMSF (three-peak mountain snowflake) işaretlemesi de lastik üzerinde mevcut.

Bazı boyutlar bir delinme sonrasında lastiğin kendi kendisini tamir etmesine olanak veren ContiSeal teknolojisini barındıracak. Bazı boyutlarda ise Run-flat teknolojisi kullanılacak olup bunlar arasındaki bazı modellerde ayrıca lastiğin yuvarlanma gürültüsünü azaltan ContiSilent teknolojisi de yer alacak.