Yeni lastikler : Lastik üreticilerinin en son ürünleri - Continental WinterContact TS860: rezulteo testi

Continental WinterContact TS860: rezulteo testi

Yeni lastikler 12.03.2016, Julien Taillandier

ContiWinterContact TS850, Continental'ın kış gamında en çok satılan lastiğidir. Onun yerini alan WinterContact TS860'ın bir önceki versiyonundan daha yüksek performans gösterme de dahil olmak üzere, büyük iddiaları vardır. İşte bu yeni lastik üzerinde gerçekleştirdiğimiz test.

Continental WinterContact TS860'ın lansmanı Telif hakkı © : Lizeo Online Media Group

TS850, binek araçlar kış lastikleri segmentinde vazgeçilmezdir. 2012'de lanse edildiğinden beri çok sayıda test ve karşılaştırmada öne çıkan TS 850, acımasız bir rekabete maruz kaldı ve bazı pazarlarda kış lastikleri segmentinin pazar paylarını ele geçiren çok sayıda dört mevsim lastikle rekabet etmek zorunda kaldı.

Bu bağlamda, TS860 Alman Continental teknolojisinin sağladığı argümanlarını selefine göre belli bir mesafe kat ederek kabul ettirmeyi istiyor.

Continental WinterContact TS860'ın hızlanmasıTelif hakkı © : Lizeo Online Media Group

Gerçekten de, çok işlevli olma hedefiyle geliştirilen teknolojisi oldukça kesin kış performanslarına odaklanmaktadır:

  • Islak zeminde:

Continental ıslak zeminde optimal kavrama sağlayan "Cool Chili" hamur bileşenini geliştirmiştir. TS850'ye kıyasla, Continental bu alanda yüzde 5 oranında bir ilerleme kaydettiğini bildirmektedir.

  • Buz üzerinde:

Lastik sırtı ile ilgili yeni bir teknoloji ortaya çıkmaktadır. Bu teknoloji suyun bir drenaj sistemiyle boşaltılmasını kolaylaştırır; elde edilmek istenen netice ise buz tutmuş yollarda performansı iyileştirmektir.

  • Kar üzerindeki performansı:

Lastik sırtı, karla kaplı zeminde kullanışlılığı ve çekiş gücünü iyileştirmek için 3D yapılı lamalardan yararlanır. Hamur blokları, bu koşullarda optimal kavrama ve çekiş gücünü desteklemek için geliştirilmiştir.

Elektriksel bir test

Elektrik motoru ile çalışma özelliğine sahip bir Nissan Leaf'i sürerken WinterContact TS860'ü deneme fırsatını bulduk. Bu, Huez Alp'lerindeki karlı/buzlu bir pistte ve engebeli bir güzergâhta yol almamızı gerektiren bir parkurdu.

Elektrik motoru kullanımı, bu tip araçlardaki güç uygulama şeklinin karda çekiş gücünü etkileyebilecek bir etken olmasından dolayı, görece cesur bir seçimdi.

Her halükarda  TS860 testi Alman üreticinin teknik hakimiyetini ve tecrübesini hemen yansıtmakta, kullanım sırasında hemen bir uyum ve homojenlik hissi uyanmaktadır. Hem karda, hem buzda, hem de soğuk asfaltta verdiği his son derece güven vericidir, dolayısıyla kış şartlarında araç kullanmaya alışık olmayan sürücüler için idealdir.  Gerçekten de, buz üzerinde yaşanabilecek (normal) kavrama kayıpları kademeli olur, ani olmaz.

Continental WinterContact TS860 testiTelif hakkı © : Lizeo Online Media Group

Kuru zeminde, bazı kış lastikleri gibi süngerimsi veya hassasiyetten yoksun değildir.

ADAC gibi kurumlarca gerçekleştirilen ilk testler 2016 yılının sonuna kadar hazır olacaktır. Bu testler acımasız rakiplere karşı potansiyelinin değerlendirilmesini sağlayacaktır.

Hangi araçlar için? Hangi ebatlarda?

Continental WinterContact TS860, 2016 sonbaharında 14 inç ila 17 inç arasındaki 21 ebatta satışa sunulacaktır. 2017 yılı içinde başka 20 ebat daha gama eklenecektir. Bu ürün şehir araçları, kompakt otomobiller ve sedanlarda kullanılmaya yöneliktir.