Yeni lastikler : Lastik üreticilerinin en son ürünleri - Cooper'dan iki yeni yüksek performans lastiği

Cooper'dan iki yeni yüksek performans lastiği

Yeni lastikler 02.11.2015, Alexandre Lenoir

Amerikalı lastik üreticisi Cooper, Cooper Zeon CS8 ve Cooper Zeon 4XS Sport isimli iki yeni yüksek performans lastiğinin lansmanını gerçekleştiriyor.

Cooper Zeon CS8, yüksek performanslı lastik sırtı Cooper, performans alanında büyük vaatler sunan iki yeni binek otomobil lastiği çıkarıyor! - Telif hakkı © : Cooper Tire

Binek otomobillere özel Cooper Zeon CS8, ıslak zeminde frenleme alanında A notunu elde etmiş durumda. Eski Formula 1 pilotu David Coulthard ile ortaklaşa geliştirilen bu lastik Zeon CS6'nın yerini almakta olup Cooper'ın yüksek performans lastiği segmentindeki elini güçlendiriyor.

Lastik sırtındaki çevresel kanalların tasarımı daha başarılı bir su tahliyesi sağlıyor ve dolayısıyla suda kızaklama riski ve frenleme mesafeleri azalıyor. Kademeli olarak yerleştirilen bloklar ise yuvarlanma sırasında oluşan gürültüleri düşürüyor.

Ekonomik açıdan hamur bileşimi yuvarlanma direncinden ödün vermeksizin kavramayı arttırmak ve bu sayede yakıt tasarrufunu yükseltmek üzere tasarlanmış.

Lastik üzerinde bulunan Wear Square isimli bir gösterge aşınma seviyesini hızla kontrol etmeye olanak tanıyor. Başlangıçta tam bir kare şeklindeki bu gösterge beş aşamalı bir aşınma sonrasında tamirhaneye gidilmesi gerektiğini belirten bir ünlem işaretine dönüşüyor.

Telif hakkı © :
 

4XS ve XST-A'nın yerini alan Zeon 4XS Sport ise Avrupa'daki satış rakamlarında yaşanan krizden etkilenmeyen segment konumundaki kompakt ve üst gam SUV'lerde kullanıma yöneliktir. Kuzeni CS8'de olduğu gibi lastik sırtı su tahliyesini kolaylaştırmayı hedeflerken geniş merkez hattı yön hassasiyetini ve sürüş hissini daha başarılı kılıyor.

Gürültü seviyesini düşürmeye yönelik olarak lastik sırtı blokları farklı boylardaki gruplar halinde yerleştirilmiş. Son olarak nemli zemin üzerindeki yol tutuşunu arttırmak üzere (bu kriterde A notunu elde etmiştir) 3 boyutlu uçlara sahip kılcal kanallar sayesinde sıcaklık artışı hızlandırılıyor. Karkasın hafifletilmiş tasarımı asılı olmayan kütleleri düşürüyor ve verimliliği arttırıyor.

Telif hakkı © :
 

 

Bu iki yeni ürünün piyasaya çıkış tarihleri ve fiyatları henüz açıklanmamış durumda.