Yeni lastikler : Lastik üreticilerinin en son ürünleri - Discoverer Winter: Cooper Tire'ın SUV tipi araçlara yönelik yeni kış lastiği

Discoverer Winter: Cooper Tire'ın SUV tipi araçlara yönelik yeni kış lastiği

Yeni lastikler 24.07.2017, Yannick O’Conor

Amerikalı lastik üreticisi Cooper artık bütün Avrupa'da SUV tipi araçlar için satışa sunulmakta olan yeni kış lastiği Discoverer Winter'ı tanıttı.

Cooper_Discoverer_Winter_SUV Cooper Discoverer Winter, SUV tipi araçlar için özel olarak geliştirilmiş bir kış lastiğidir - Telif hakkı © : Cooper Tire

En zorlu kış koşullarında test edildi

SUV ve 4x4 uzmanı Amerikan markası Avrupa pazarına yönelik yeni kış lastiğini sundu: Cooper Discoverer Winter. Cooper Tire'ın Avrupa'daki teknik merkezinde geliştirdiği bu yeni lastik senenin en soğuk ayları boyunca Avrupalı otomobil sürücülerinin ihtiyaçlarına yanıt vermek üzere tasarlandı.

İngiltere'de üretilen Discoverer Winter İsveç’te ve Finlandiya'nın Kuzey Kutup Dairesi içerisindeki alanlarında gayet zorlayıcı hızlanma ve frenleme testlerinden geçti. Kar ve buz üzerinde gerçekleştirilen bu testler sayesinde Cooper en iyi kış performansı özelliklerine sahip lastiği sunmayı hedefliyor.

David Coulthard da bunu teyit ediyor! Markanın elçiliğini yapmakta olan eski Formula 1 pilotu Discoverer Winter'ın geliştirilme sürecine dahil olmuş: “Kış şartlarında kavrama, yol tutuşu ve frenleme alanlarında SUV'ler için en güvenli seçim bu lastik olacaktır. Bu tür araçlarda bile doğru lastiğin seçilmesi kritik önem taşıyor. Kış mevsiminde kendimin ve yolcularımın güvenliği benim için en büyük öncelik. Discoverer Winter da bu anlayışla geliştirildi."

Cooper_Discoverer_WinterTelif hakkı © : Cooper Tire

Çetin şartlara uygun bir kış lastiği

Cooper'a göre merkez alandaki çentikli kenarlar ile çevresel kanallar Discoverer Winter'ın kar üzerinde daha iyi bir tutunmaya sahip olmasını sağlıyor.

Silika hamur bileşimi sayesinde aynı performans kapasitesini buz, erimiş kar ve ıslak yüzeylerde de sergiliyor. Yönlü deseni ise suyun lastik altında birikmesini engelliyor.

Cooper'ın "3D Micro-Gauge" teknolojisine sahip kılcal kanalları hem lastik sırtındaki blokların lastik ağırlığı altında dengeli kalmasına hem de lastik ısısının kontrol altında tutulmasına olanak tanıyor. Bu sayede yol üzerinde daha iyi sürüş özelliklerine, daha iyi frenlemeye ve daha uzun kilometre ömrüne sahip bir lastik ortaya çıkıyor.

Çeşitler

Cooper Discoverer Winter lastiği daha şimdiden 16 ile 21 inç arasında değişen jant çaplarına yönelik 13 farklı boyutta mevcut.