Yeni lastikler : Lastik üreticilerinin en son ürünleri - Dunlop Sport BluResponse: İyi bir etiket notuna sahip binek araç lastiği

Dunlop Sport BluResponse: İyi bir etiket notuna sahip binek araç lastiği

Yeni lastikler 01.03.2013, Onur

Dunlop, binek araçlara yönelik yeni yaz lastiği Sport BluResponse'u tanıtmak için Cenevre Otomobil Fuarı'nı seçti. BA sınıfıyla etiketlenen bu lastik bilhassa ıslak zeminde mükemmel bir kavrama performansının yanı sıra yakıt tasarrufu ve daha az CO2 emisyonu sağlayan düşük bir yuvarlanma direnci sunuyor.

Dunlop Sport BluResponse Dunlop Sport BluResponse - Telif hakkı © : Dunlop

Dunlop binek araçlara yönelik bu yeni yaz lastiğinin performans değerlerini yukarı çekmek için otomobil yarışlarındaki deneyiminden faydalanmıştır. Bu çerçevede Dunlop Sport BluResponse'da yarış teknolojisinden gelen ve kavrama ile ıslak zeminde yol tutuşu kabiliyetini arttıran polimerler kullanılmıştır. BA etiketine sahip olan Sport BluResponse kavrama, yuvarlama direnci ve dış gürültü seviyesinin düşüklüğü konusunda yeni Lastik Etiketleme Mevzuatı’nın gerekliliklerini karşılamaktadır. Dunlop bu performans artışları kaydedilirken diğer lastik özelliklerinin göz ardı edilmediğini garanti ediyor.

 

Kavrama, yol tutuşu ve frenleme

Dunlop Sport BluResponse yol tutuşunu özellikle ıslak zeminde arttıran asimetrik bir desene sahiptir. Geniş merkez hatları suyun etkili bir şekilde tahliye edilmesini sağlar. Dış omuz alanındaki sırt blokları iyi bir drenaj performansı temin eder. Suda kızaklama riskleri bu şekilde son derece aşağı çekilmiş olur.

Sport BluResponse aynı zamanda mükemmel bir frenleme performansı sunar. TÜV SÜD tarafından gerçekleştirilen testlere göre bu lastik teste tabi tutulan rakiplerinin ortalamasından 2,5 m daha kısa bir frenleme mesafesine ve %3 daha iyi bir yol tutuşuna sahiptir.

 

Yuvarlanma direnci

Yeni hamur bileşimi ve lastik yapısının optimizasyonu sayesinde Sport BluResponse'un yuvarlanma direnci, bir önceki modeli Sport FastResponse'a oranla %30 daha düşüktür. Dunlop'a göre Sport BluResponse yılda yaklaşık 100 €'luk bir yakıt tasarrufu gerçekleştirilmesini sağlayacaktır (Bu hesaplama yılda 14.000 km'lik bir mesafe ve 1,64 €/litre'lik bir yakıt ücreti esas alınarak tespit edilen %5'lik bir yakıt tasarrufuna dayalıdır.

 

Denge ve sürüş hassasiyeti

Kesintisiz merkez hattı sürüş dengesi ile hassasiyetini olumlu yönde etkiler. Nispeten daha düz bir yapıya sahip olan lastik deseni, zemin ile temas alanını arttırarak özellikle virajlarda aracın daha hızlı tepki vermesini sağlar. Lastik on adet eğrilik yarıçapına sahip olup bu özellik sayesinde daha homojen bir desen izine ve daha hızlı bir tepki kabiliyetine sahiptir.

 

Konfor ve kullanım ömrü

Sport BluResponse, omuz alanında bulunan kapalı kanallar sayesinde düşük bir yuvarlanma gürültüsü yaratır. Bütün bu özelliklerinin yanı sıra desen izinin arttırılması sayesinde lastik daha uzun bir kilometre ömrüne sahiptir.

 

Çeşitler  

Dunlop Sport BluResponse 14 ile 17 inç arasında değişen 43 farklı boyutta mevcut olup 2014'te 9 yeni boyut piyasaya sürülecektir.

 

Ayrıca bakınız :

>> Dunlop Sport BluResponse: Fiyatlar
>> Dunlop Sport BluResponse: Rakipler
>> Dunlop Sport BluResponse: Boyutlar