Yeni lastikler : Lastik üreticilerinin en son ürünleri - Dunlop Sport Maxx RT: Sportif, güvenli ve çevreci bir lastik

Dunlop Sport Maxx RT: Sportif, güvenli ve çevreci bir lastik

Yeni lastikler 14.02.2013, Hakan

Dunlop, Sport Maxx RT isimli yeni sportif gamını Endülüs Özerk Bölgesi'nde tanıttı. Prestijli SP Sport Maxx TT'nin yeni modeli merakla bekleniyordu. Yarış deneyiminin bir ürünü olan bu yeni lastik yüksek performansı, güvenliği ve çevreye saygıyı bir araya getiriyor. Güçlü yönleri, teknoloji, boyutları: Sürüş keyfine adanmış bu lastiğin detaylı bir sunumunu aşağıda bulabilirsiniz. Bonus olarak, bu lastiği birbirinden güçlü otomobillerde test eden gazeteci-sürüş pilotumuzun izlenimleri de aşağıda aktarılmaktadır.

Dunlop Sport Maxx RT Telif hakkı © : All Rights Reserved

2008'de lansmanı gerçekleştirilen Dunlop SP Sport Maxx TT sportif lastikler arasında önde gelen bir referans halini almıştır. Son üç yıldır Mégane RS gibi çok sayıda spor araç için onaylanan bu lastik son derece rekabetçi bir segment içerisinde kendine sağlam bir yer edinmiştir.

Bu yeni gamın ufak bir değişiklikten geçen adı şüphesiz yarış dünyasına gönderme yapmaktadır (RT, "Racing Technology" – Yarış Teknolojisi). Dunlop mühendisleri modern bir sportif lastik geliştirmek amacıyla köklü yarış deneyimlerini kullanmışlardır.

Lastiğin teknik özellikleri hem sürüş keyfi, sürüş hassasiyeti, tepki hızı gibi performans artılarını hem de güvenlik ve enerji verimliliği gibi olmazsa olmazları içermektedir. Otomobillerin toplumun saygısını kazanmaya çalıştığı günümüzde bu kriterler vazgeçilmez hale gelmiştir.

Performans ve güvenlik

Dunlop, yeni sportif lastiğinin basına sunumu için Endülüs Özerk Bölgesi'nde bulunan Ascari pistini seçmiştir. Uzman kuruluş  TÜV SÜD* tarafından gerçekleştirilen testlerin sonuçlarını temel alan Dunlop, Sport Maxx RT'nin özellikle güvenlik ve yakıt tüketiminin düşürülmesine katkı açısından sunduğu iyi performans seviyesinin altını çizmiştir.

Frenleme:

Sport Maxx RT hem kuru zeminde hem de ıslak zeminde mükemmel frenleme performansı sonuçları elde etmektedir (en yakın rakiplerinden %7 daha iyi).

Yuvarlanma direnci:

Sport Maxx RT başlıca rakiplerine oranla %11 daha düşük yuvarlanma direnci ortaya koyar. Bu da daha az yakıt tüketimi ve atmosfere daha az CO2 salınımı anlamına gelir.

*(Testler 245/45R 17 boyutundaki lastiklere sahip bir Golf GTI ile gerçekleştirilmiştir.)

Dunlop Sport Maxx RT'nin rakipleri

Continental: ContiSportContact 5

Michelin: Pilot Sport 3 

Bridgestone: Potenza S001

Pirelli: Pzero

Goodyear: Eagle F1 Asymmetric 2

Ayrıca bakınız: