Yeni lastikler : Lastik üreticilerinin en son ürünleri - Falken Azenis FK453, spor lastiği FK452’nin yeni modeli

Falken Azenis FK453, spor lastiği FK452’nin yeni modeli

Yeni lastikler 16.07.2012, Tan

Falken, çok sayıda sportif sürüş meraklısının beğenisini kazanan FK 452’nin yeni modeli Azenis FK453’ün lansmanını gerçekleştiriyor. Bu yeni lastiğin geliştirme aşamasında Falken, prototiplerini özellikle Nürburgring gibi otomobil yarışı pistlerinde test etmiştir.

Falken Azenis FK453 Telif hakkı © : Falken

Azenis FK453’ün Falken gamının önde gelen lastiklerinden biri olan hünerli FK452’nin yerini almak gibi zor bir görevi vardır. Hedef: Sportif sürüş meraklılarına etkili performanslar ve sürüş keyfi sunmak.

Lansmanı 2006’da gerçekleştirilen FK452 bir takım sportif otomobil topluluğunun saygınlığını kazanmış bir lastiktir. Özellikle drift performansı olmak üzere genel olarak sportif sürüşe yönelen Falken’ın iletişim kabiliyetinin de bunda büyük bir payı vardır.

 

 

Her şeyden önce sürüş keyfi

 Azenis FK453, Avrupa pazarı için geliştirilmiş olup bu pazarın gereksinimlerine yanıt vermektedir. Bu da şu anlama gelmektedir: Lastiğin teknik özelliklerinin belirlenmesi sırasında Falken, Avrupa’daki spor araç sahiplerinin sürüş alışkanlıklarına dair bir takım kriteri dikkate almıştır. 

Kavrama ve ıslak zeminde tutunma gibi bir takım performans özelliklerine özel bir dikkat gösterilmiştir.

Yarışlar sırasında kazandığı deneyim Falken’ın başta sürüş keyfi olmak üzere iyi bir performans dengesi oluşturmasına olanak sağlamıştır.

 

Pist üzerinde geliştirme

 Sportif sürüş sırasında beklenen performans ve hassasiyeti sunabilmesi için Azenis FK453 özellikle Nürburgring gibi çok sayıda yarış pistinde test edilmiştir.

Lastiğe son halinin verilmesi sırasında bu Alman pisti kilit rol oynamıştır. Hatta lastikte kullanılan teknolojilerden biri bu pistin adını taşımaktadır: NUR-Spec. Bu adlandırma lastik sertliğini ve sürüş hissini iyileştiren naylon içerikli takviye edilmiş lastik yapısı için kullanılmaktadır.

 

Falken Azenis FK453Telif hakkı © : Falken

Bu yapı FK452’ye oranla zemin ile temas alanını arttırmaya ve performans değerlerini, özellikle ıslak zeminde yol tutuşu ve frenleme kabiliyetini ciddi ölçüde geliştirmeye imkan sağlamaktadır.

Lastik sırtı iyi bir su tahliyesi sağlamaktadır. Bunun yanı sıra tatmin edici bir ses seviyesi ortaya koymak üzere optimize edilmiştir.

 

Ayrıca bakınız


>> Falken Azenis FK453’ün rakipleri
>> Falken Azenis FK453’ün boyutları