Yeni lastikler : Lastik üreticilerinin en son ürünleri - Geleceğin lastiği sürüş koşullarına otomatik olarak uyum sağlayabilecek mi?

Geleceğin lastiği sürüş koşullarına otomatik olarak uyum sağlayabilecek mi?

Yeni lastikler 15.10.2013, Tan

Bir taraftan yaz mevsiminde pistte kronometreleri zorlayabilen, diğer taraftan da kış mevsiminde karşınıza çıkan karlı yokuşları tırmanabilen bir lastik hayal edin. Gelecekte bu kadar çok amaçlı bir ürüne sahip olmak mümkün olacak mı? Bir grup Alman araştırmacı için yanıt evet.

Lastik izleri Alman araştırmacılar sürüş şartlarına bağlı olarak fizyonomisini değiştirebilen yeni bir lastik üzerinde çalışıyorlar - Telif hakkı © : iStockphoto.com/rezulteo.com

Bir otomobilde kullanılan lastik takımının sürüş şartlarına doğrudan bağlı olduğunu anlamak için uzman olmaya gerek yok. Yaz havasının hakim olduğu güneşli günlerde sürüş gerçekleştiriyorsanız yüksek sıcaklıklarda faaliyet gösterebilen bir lastiğe ihtiyacınız var demektir. Ancak kış mevsiminde dağa çıkmayı planlıyorsanız çok daha düşük sıcaklıkların neden olduğu zorluklara uyumlu lastiklere ihtiyacınız vardır.

Eğer pistlerde bir pilot gibi kronometrenin sınırlarını zorlamak isterseniz son derece sportif bir sürüşe uyumlu lastikler kullanmanız yararınıza olur. Diğer taraftan, buz üzerinde sürüşün inceliklerini keşfetmek istiyorsanız bu koşullara özel olarak üretilmiş lastiklerden başka bir seçeneğiniz olmayacaktır zira kış lastikleri dahi bu yüzeylerde nispeten etkisiz kalmaktadır.

Dolayısıyla sürüş şartlarına bağlı olarak oldukça çok sayıda lastik türü mevcuttur. Eğer maceracı biriyseniz ve birbirinden farklı sürüş ortamlarına giriyorsanız lastik bütçeniz bir o kadar artıyor demektir. Peki ya bu sorunu tamamen ortadan kaldırabilseydiniz?

Almanya'nın Liepzig Üniversitesi'nin araştırmacılarına göre bu mümkün: Hannover Fuarı çerçevesinde geçtiğimiz nisan ayında tanıttıkları akıllı lastik fikri emin adımlarla gerçekleşme yolunda ilerliyor.

Lastik üzerine yerleştirilmiş bir dizi sensör sayesinde sürüş koşullarına daha iyi uyum sağlamak için hamurun kendi fizyonimisini tek başına değiştirebileceği belirtiliyor. Sürüş şartlarına göre mümkün olan en iyi sürüş özelliklerinin sağlanabilmesi için sıcaklık veya yol türü (toprak, asfalt, kar...) gibi kriterler gerçek zamanlı olarak analiz edilecek. Yakıt tüketimine katkı alanındaki ilerleme de gayet ilgi çekici seviyede olacak.

Bu fikir kağıt üzerinde son derece güzel ancak teknik olarak da gerçekleştirilebilir olmalı. Araştırmacılar ise çalışmaların sürdüğünü ve daha şimdiden bir patentin alındığını ifade etmektedirler. Kim bilir ne zaman bu akıllı ve dönüşüm geçirebilir lastiğe kavuşacağız?