Yeni lastikler : Lastik üreticilerinin en son ürünleri - SUV tipi araçlara yönelik yeni Goodyear Eagle F1 Asymmetric 3 lastiği

Goodyear Eagle F1 Asymmetric 3 SUV: SUV’lere yönelik Ultra Yüksek Performans lastikleri

Yeni lastikler 15.06.2018, Yannick O'Conor

Amerikalı lastik üreticisi Goodyear, Eagle F1 Asymmetric 3 isimli yaz lastiğinin SUV’lere yönelik bir versiyonunu satışa çıkaracağını ilan etti. Bu model her türlü sürüş şartında iyi frenleme performans sergilemeyi vaat ediyor.

Goodyear_Eagle_F1_Asymmetric3_SUV Yeni Goodyear Eagle F1 Asymmetric 3 SUV her türlü zeminde yüksek frenleme performansı sunmak üzere geliştirildi - Telif hakkı © : Goodyear

Her türlü yüzeyde etkili bir frenleme

2016’da piyasaya yer bulan Goodyear Eagle F1 Asymmetric 3, bu defa SUV versiyonu ile karşımıza çıkıyor ve giderek büyümekte olan bu araç segmentini hedefliyor. Binek araçlara yönelik orijinal versiyonu zaten bir önceki modeline oranla net bir gelişme sunmaktaydı. Üretici marka bu yeni versiyonun daha başka yeniliklere daha sahip olacağını ifade ediyor.

Eagle F1 Asymmetric 3 SUV’nin bütün boyutlarında “Active Braking” teknolojisi mevcut olacak. Bu yenilik lastiğin frenleme sırasında yol üzerindeki temas alanını arttırmasına ve dolayısıyla daha güçlü bir kavrama temin etmesine olanak sağlıyor. Bu sayede hem kuru hem de ıslak zeminde daha kısa frenleme mesafeleri elde ediliyor.

Goodyear aynı zamanda yolun yapısına daha kolay adapte olabilen bir lastik sırtından oluşan “Grip Booster Technology” isimli yeni bir hamur bileşimi geliştirmiş. Bu bileşim içerisindeki kavrayıcı reçine zemine daha iyi tutunuyor ve optimize edilmiş bir frenleme ile daha güvenli bir sürüş ortaya koyuyor.

Bağımsız kuruluş TÜV SÜD tarafından gerçekleştirilen testlere göre bu yenilikler Goodyear Eagle F1 Asymmetric 3 SUV’nin kuru ve ıslak yolda rakiplerine oranla 1,2 metre daha kısa bir frenleme mesafesine sahip olmasını sağlıyor.

Goodyear Avrupa’nın Pazarlama Müdürü Mike Rytokoski bu yeni lastikten duyduğu memnuniyeti lansman sırasında şu sözlerle dile getirdi: “Frenleme kabiliyeti bir lastiğin en önemli özelliklerinden biridir. Özellikle de ıslak yolda… Bu nedenle Eagle F1 Asymmetric 3 SUV’nin rakiplerimize oranla kuru ve ıslak zeminde ciddi ölçüde daha kısa frenleme mesafeleri ortaya koyması bize büyük mutluluk veriyor.”

 

Dengeli ve konforlu bir sürüş

Goodyear’ın mühendisleri Eagle F1 Asymmetric 3 SUV’yi daha ağır ve daha hızlı araçlara uyumlu hale getirmek için lastiğin yapısı üzerinde yoğun bir çalışma gerçekleştirdi. Bir taraftan lastiğin uzun kullanım ömrünü korurken diğer taraftan yüksek hızda dengeyi arttırması ve virajlarda daha iyi bir tutuş sunabilmesi amacıyla lastiğin tüm özellikleri gözden geçirildi. Amerikalı üreticinin bu yeni lastiği aynı zamanda “Cool Cushion Layer” teknolojisini bünyesinde barındırıyor. Bu sistem lastikteki şekil bozukluklarını azaltmaya ve ısıyı kontrol etmeye yardımcı olan birçok katmandan oluşuyor. Bu özellik aynı zamanda daha düşük bir yuvarlanma direnci ile daha verimli yakıt tüketimi sağlamaya yardımcı oluyor.

 

Çeşitler

Goodyear Eagle F1 Asymmetric 3 SUV daha şimdiden tek boyut ile satışa sunulmuş durumda: 255/50 R19 107 Y XL. Önümüzdeki aylarda 18 ile 22 inç arasında değişen jant çaplarındaki 27 boyutta daha satışa sunulacağı belirtiliyor.